K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22 300 podnikatelů

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22.300 drobných podnikatelů. Celkem by tak letos mohlo paušální daň využívat asi 80.000 těchto podnikatelů. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se přitom podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH.

Ilustrační fotografie
reklama

Termín pro přihlášení k režimu paušální daně pro letošní rok vypršel v pondělí 10. ledna. Pro letošek paušální daň pro drobné podnikatele vychází na 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč.

"Od ledna loňského roku již bylo doručeno celkem 102.802 oznámení. Mnozí žadatelé o paušální režim však byli zamítnuti z důvodu nesplnění podmínek, ukončili v loňském roce svou živnost, nebo se rozhodli pro tento rok v paušální dani nepokračovat. Vyřazená byla také řada duplicitních podání. Počet aktivních uživatelů paušální daně pro letošní rok tak podle kvalifikovaného odhadu MF přesáhne 80.000," uvedl úřad. Konečná čísla podle něj budou známá až po prověření všech nových oznámení ke vstupu do paušální daně a zaevidování všech oznámení o ukončení paušálního režimu. "Mnohé přihlášky k paušální dani navíc ještě stále v těchto dnech mohou dorazit se zpožděním poštou," dodalo MF.

Paušální daň je určená pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Vláda Petra Fialy (ODS) má v programovém prohlášení závazek zvýšit limit pro rozšíření paušální daně také o podnikatele s obratem až dva miliony korun. Usilovala o to již i předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).

Podle aktuálního odhadu MF by se případné zvýšení hranice obratu pro osvobození od DPH z jednoho na dva miliony korun týkalo zhruba 105.000 podnikatelů. "Pokud se nám tato výjimka v oblasti plátcovství DPH povede na evropské půdě dojednat včas tak, aby mohl dvojnásobný příjmový limit platit pro registraci k DPH i pro paušální daň už od příštího roku, věřím, že to bude pozitivní impulz pro další desítky tisíc nových uživatelů paušální daně," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedená od ledna loňského roku. Rozhodnutí o tom, že bude paušální daň využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky