Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22 300 podnikatelů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22.300 drobných podnikatelů. Celkem by tak letos mohlo paušální daň využívat asi 80.000 těchto podnikatelů. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se přitom podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH.

Termín pro přihlášení k režimu paušální daně pro letošní rok vypršel v pondělí 10. ledna. Pro letošek paušální daň pro drobné podnikatele vychází na 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč.

"Od ledna loňského roku již bylo doručeno celkem 102.802 oznámení. Mnozí žadatelé o paušální režim však byli zamítnuti z důvodu nesplnění podmínek, ukončili v loňském roce svou živnost, nebo se rozhodli pro tento rok v paušální dani nepokračovat. Vyřazená byla také řada duplicitních podání. Počet aktivních uživatelů paušální daně pro letošní rok tak podle kvalifikovaného odhadu MF přesáhne 80.000," uvedl úřad. Konečná čísla podle něj budou známá až po prověření všech nových oznámení ke vstupu do paušální daně a zaevidování všech oznámení o ukončení paušálního režimu. "Mnohé přihlášky k paušální dani navíc ještě stále v těchto dnech mohou dorazit se zpožděním poštou," dodalo MF.

Paušální daň je určená pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Vláda Petra Fialy (ODS) má v programovém prohlášení závazek zvýšit limit pro rozšíření paušální daně také o podnikatele s obratem až dva miliony korun. Usilovala o to již i předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).

Podle aktuálního odhadu MF by se případné zvýšení hranice obratu pro osvobození od DPH z jednoho na dva miliony korun týkalo zhruba 105.000 podnikatelů. "Pokud se nám tato výjimka v oblasti plátcovství DPH povede na evropské půdě dojednat včas tak, aby mohl dvojnásobný příjmový limit platit pro registraci k DPH i pro paušální daň už od příštího roku, věřím, že to bude pozitivní impulz pro další desítky tisíc nových uživatelů paušální daně," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedená od ledna loňského roku. Rozhodnutí o tom, že bude paušální daň využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

Témata:  paušální daň podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?