paušální daň

Daně, ilustrační fotografie

Daně a odvody 2025: Změny u nemovitostí, dohodářů i paušální daně

Daně a mzdy

V roce 2025 se zaměstnanci a podnikatelé setkají s několika změnami v oblasti daní. Vzhledem k nárůstu průměrné mzdy dojde k úpravám progresivní daně, limitu pro osvobození nepeněžních benefitů či maximálního vyměřovacího základu. Nově také vzrostou daně z nemovitostí a hazardu. V následujícím textu přinášíme přehled těchto důležitých novinek, které ovlivní daňovou oblast v příštím roce.

Ilustrační fotografie

K paušální dani se nově přihlásilo zhruba 23 800 podnikatelů

Daně a mzdy

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 23.800 drobných podnikatelů. Aktuálně tak aktivně paušální daň využívá zhruba 78.000 podnikatelů. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH. Od ledna loňského roku bylo doručeno celkem 104.286 oznámení o vstupu do režimu paušální daně.

Ilustrační fotografie

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22 300 podnikatelů

Daně a mzdy

K paušální dani se nově zatím přihlásilo zhruba 22.300 drobných podnikatelů. Celkem by tak letos mohlo paušální daň využívat asi 80.000 těchto podnikatelů. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Loni platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65.000 živnostníků. Čísla se přitom podle MF během roku měnila jak kvůli novým živnostníkům, kteří mají při zakládání živnosti možnost vstoupit do paušálního režimu daně kdykoliv během roku, tak i kvůli končícím živnostníkům či podnikatelům, kteří přesáhli hranici jednoho milionu korun pro osvobození od DPH.

CZK

Finance Komentář

Lidé mají v pondělí poslední den pro vstup do režimu paušální daně, mohou ušetřit i přes 100 tisíc korun

Komentář Lukáše Kovandy: Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají v pondělí poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.

Ilustrační fotografie

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

Daně a mzdy

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75.000 podnikatelů.

Ilustrační fotografie

Paušální daň může živnostníkům zkomplikovat cestu k hypotéce

Finance

Živnostníci využívající paušální daň nepodávají na finanční úřad daňová přiznání a nemusí ani evidovat příjmy a výdaje. Tato administrativní úleva může podnikatelům zkomplikovat cestu k hypotéce. Banky nyní hledají způsob, jak přistupovat k posuzování příjmů u živnostníků v paušálním režimu. 

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.