Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrná mzda v Česku stoupla na 24 089 korun

Průměrná mzda v Česku stoupla na 24 089 korun

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Průměrná hrubá měsíční mzda stoupla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 562 korun na 24 089 korun, což představuje meziroční růst o 2,4 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Reálně mzda vzrostla o 0,6 procenta, protože spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,8 procenta. Objem mezd vzrostl o dvě procenta, počet zaměstnanců poklesl o 0,3 procenta. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 2,7 procenta, reálně o 0,9 procenta, v nepodnikatelské sféře se zvýšila nominálně o 1,1 procenta, reálně se snížila o 0,7 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí 2011 po očištění od sezónních vlivů o 0,5 procenta. V prvním až třetím čtvrtletí 2011 dosáhla průměrná mzda výše 23 726 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 521 korun (2,2 procenta). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,8 procenta, reálná mzda vzrostla o 0,4 procenta. "Podle očekávání se průměrná mzda v české ekonomice ve třetím čtvrtletí zvýšila jen mírně a nijak se neodchýlila od vývoje v první polovině roku. Stejně jako v úvodu roku se reálně zvýšila mzda v podnikatelském sektoru, zatímco ve veřejném stále klesá s tím, jak se v této oblasti šetří. Na druhé straně je však vidět zrychlení mezd ve školství a zdravotnictví, kde se v průměru mzdy zvýšily – podobně jako například v průmyslu – meziročně o více než 700 korun. I díky tomu se ve třetím čtvrtletí se snížila mezera ve mzdách mezi soukromým a veřejným sektorem na pouhých 126 korun," okomentoval čísla ČSÚ analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj české mzdy stále drží primát ve středoevropském regionu. "Průměrná mzda totiž dosáhla téměř 990 eur, což je asi o pětinu vyšší než v Polsku, o čtvrtinu vyšší než na Slovensku a o více než třetinu vyšší než v Maďarsku. Na druhé straně průměrná mzda v ČR nedosahuje ani 30 procent německého průměru. V porovnání kupní síly si toho ´průměrný´ Čech za svou mzdu nekoupí ani polovinu toho, co ´průměrný´ Němec," poznamenal Dufek. Mzdový růst v ČR zůstává podle Dufka velmi umírněný a bude tomu tak i nadále. "Zhoršování vyhlídek ekonomiky povede k mzdové zdrženlivosti v podnikatelské sféře, takže nějaké větší navyšování mezd není pro další rok reálné. Veřejný sektor by měl rovněž zůstat mzdově obezřetný, a tak celkově se mzdy v ČR reálně v příštím roce propadnou," předpovídá Dufek s tím, že reálná mzda je virtuální číslo, na které nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců.

Témata:  mzdy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy