Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KZPS je proti zvýšení minimální mzdy o 1 200 korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) je zásadně proti neodůvodněnému a neúměrnému zvýšení minimální mzdy o 1 200 korun, které prosazuje česká vláda. Navrhované navýšení činí zhruba 11 % a neodpovídá růstu HDP o 2,3 %, ani růstu mezd o 4,2 % oproti loňskému roku. KZPS navrhuje zvýšit minimální mzdu maximálně o 800 korun a zároveň předkládá připomínky k vládnímu návrhu.

Navýšení minimální mzdy může mít lavinový efekt

Podle KZPS je neúměrné zvedat výši minimální mzdy o tisíce korun, zatímco v minulosti probíhalo navyšování o stokoruny. Neadekvátním navýšením vyvstává závažný problém. Od minimální mzdy (minimálního tarifu) se totiž odvozují mzdy v celé soustavě, a zvýšení minimální mzdy tak vyvolá tlak zaměstnanců na plošné zvýšení mezd.

Místo plošného navýšení raději diferencované

KZPS navrhuje zvážit možnost diferencované minimální mzdy podle odvětví a dle dohod v kolektivních smlouvách vyššího stupně. Vládou navržené zvýšení je plošné a nezohledňuje rozdílnou situaci v jednotlivých odvětvích českého hospodářství. „Diferencovaná minimální mzda by byla mnohem logičtější a nezatížila by zaměstnavatele v odvětvích, která nejsou tak rentabilní jako ostatní a kde vláda nevytváří podmínky pro změny, které zaměstnavatelé a podnikatelé potřebují,“ dodává Jan Wiesner, prezident KZPS.

Problém zkrácených úvazků

Neúměrné zvýšení minimální mzdy podle KZPS způsobí největší problémy těm, kteří dělají subdodávky pro zahraniční i tuzemské odběratele a práci ve mzdě pro zejména zahraniční odběratele. Tato problematika restrukturalizace průmyslových podniků, která je součástí vládou schválených akčních plánů na podporu hospodářského růstu u malých a středních podniků, není jednotlivými ministerstvy řešena, což je podstatou problému možnosti navyšování mezd především v MSP. Problémy budou muset řešit ale také zaměstnanci se zkrácenými pracovními úvazky. V případě venkovských prodejen s potravinami můžou nastat problémy, které by mohly ohrozit obchodní obslužnost venkova. Zaměstnanci, kteří si na poloviční úvazek vydělají 7 000 korun, což překračuje minimální mzdu, jsou za zkrácený pracovní úvazek trestáni odpovídajícím krácením mzdy povinností doplatit ze svého až do výše minimálního vyměřovacího základu zdravotní pojištění.

Témata:  minimální mzda ekonomika vláda CZK

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 14:02

Sociální superdávka schválena: Osaměle žijící lidé a samoživitelé přijdou o tisíce kvůli vládní reformě sociálních dávek

Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.