školství

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory (27.11.2023).

Dnešní stávka připraví českou ekonomiku o miliardy korun. Stát tudíž přijde o vyšší stovky milionů korun na daních a odvodech

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: V Česku se dnes koná stávka, jejíž počet účastníků by mohl být jeden z nejvyšších za posledních třicet let. Podle odborářského svazu KOVO se do ní má zapojit až milion zaměstnanců. Někteří pracovníci dnes vypustí práci zcela, jiní na hodinu či dvě a třeba lékaři se do stávky zapojí jen symbolicky. Do stávky se nicméně zapojují například zhruba tři čtvrtiny škol – mateřských, základních i středních. Kvůli tomu všemu by měla stávka výrazně poznamenat dnešní výkon české ekonomiky.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Sněmovna dala zelenou digitalizaci přijímacího řízení na SŠ

Aktuality

Poslanci napříč politickým spektrem schválili v prvním čtení poslanecký návrh novely školského zákona, která upravuje digitalizaci přijímacího řízení. V praxi to bude znamenat navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol na přihlášce nebo snazší přístup k informacím o přijetí. Návrh novely školského zákona, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, nyní míří do Senátu. Novela má být účinná od 1. 1. 2024, uchazeči by tak měli mít možnost přihlašovat se elektronicky na SŠ už v příštím roce.

Ilustrační fotografie

Pět největších kybernetických hrozeb pro školy a jak se jim bránit

Magazín

Školy jsou vedle úřadů státní správy a samosprávy a zdravotnických zařízení nejčastějším cílem kybernetických útoků. Důvod je nasnadě: obvykle nedisponují příliš velkým rozpočtem na IT a tak se snaží šetřit i na zabezpečení svých systémů. Zároveň se v jejich sítích pohybují i žáci, kteří nemají takové zkušenosti s bezpečným chováním na internetu a tak v případě škol platí víc než kde jinde, že nejslabším bezpečnostním článkem je člověk. Čeho by se tedy školy měly nejvíce vyvarovat a jakým nejčastějším typům útoků musí čelit?

Ilustrační fotografie

Finance

Nápor nákladů spojený s novým školním rokem řeší mnozí rodiče pomocí odložených plateb

Ceny školních pomůcek vzrostly meziročně až o 10 procent. A to pro rodinné výdaje v září nebylo vše. Následují platby za výlety, kroužky, sportovní vybavení, oblečení. Finanční náklady jsou pro rodiče školáků náročné i bez inflace, nyní dvojnásob. Stále více lidé sahají k nejmodernějším finančním nástrojům placení, jako je třeba možnost odložené platby BNPL (Buy Now Pay Later) a snaží se ušetřit i jinak.

Ilustrační fotografie

AI do školy patří, mají jasno čeští učitelé

Aktuality

Umělá inteligence se v současnosti promítá do téměř všech myslitelných odvětví. Nejinak tomu je i ve vzdělávacím sektoru. Již nyní probíhají diskuse, jak se ve školství stavět k „pomocníkům“ jako je například ChatGPT nebo Bing Chat. Jak ale AI vnímají sami učitelé? Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) a Microsoft Česko & Slovensko spojily síly a provedly rozsáhlou studii, které se zúčastnilo 2 175 pedagogů. Výzkum mapuje pohled pedagogů na umělou inteligenci ve školství a její dopad na vzdělávání českých dětí.

Ilustrační fotografie

Bolest krční páteře a hlavy: Problém, který se týká i dětí

Magazín

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, vysedáváním u herních konzolí a mobilních telefonů se dnes děti potýkají s mnohými zdravotními problémy. Jedním z nich jsou bolesti zad v oblasti krční páteře nebo hlavy. Podle Státního zdravotního ústavu více než 21 % dětí ve věku do 17 let trpí bolestmi hlavy a přibližně 7 % bolestí krční páteře.

Prvňáčci pohledem historie

Prvňáčci pohledem historie. Jak vypadal první školní den v průběhu dějin

Magazín

První školní týden je za námi. Podle MŠMT usedlo letos do lavic 118 tisíc prvňáčků. Byl to pro ně týden plný životních změn, obav, nejistot, ale i těšení se a poznávání nových kamarádů. Historička Jana Bartošová z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského povyprávěla, jak vypadal první školní den v průběhu dějin. Archiv fotografií pak vydal fotografie prvňáčků, některé v zajímavém provedení jako pohlednice.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Návrh školského rozpočtu nedává smysl

Ministerstvo financí zveřejnilo návrh zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2024. Kapitola 333 MŠMT má být o 11,6 miliard korun nižší oproti roku 2023. Velmi výrazně se má snížit i celkový počet zaměstnanců ve školství.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Uchazeči budou mít u zkoušek na SŠ dva pokusy i při třech přihláškách

Aktuality

Na jednotné přijímací zkoušky budou mít uchazeči o středoškolské studium v roce 2024 dva pokusy, i když by zřejmě mohli podávat tři přihlášky. Pokud zákonodárci schválí změnu zákona, mohli by přihlášky posílat elektronickou cestou. Přitom by si školáci měli sami stanovovat pořadí přihlášek na obory a školy, kde by chtěli studovat nejvíc. Umožněno by mělo být i podávání papírových přihlášek. Na jednání sněmovního školského výboru to dnes řekli ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství (MŠMT) Jan Mareš.

Ilustrační fotografie

Vypravení prvorozeného prvňáčka do školy letos vyjde na více než 7000 korun

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Blíží se začátek nového školního roku, takže rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy. Příslušné finanční náklady na takového žáka letos v průměru přesáhnou 7000 korun, a budou tak nejvyšší v historii. Záleží ovšem pochopitelně na kvalitě pořizovaných věcí. Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 4860 korun. Na potřeby školáka může tedy stát vyčlenit až takřka 48 900 korun.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Na pražských základních školách je nyní asi 450 dětí, které se nedostaly na žádnou střední školu

Aktuality

Praha bude zjišťovat, jaký obor by chtěli studovat žáci devátých tříd, kteří se dosud nedostali na žádnou střední školu. Chce je směřovat na školy s volnými místy nebo pro ně otevírat nové třídy. Magistrát v nedávném anonymním průzkumu mezi deváťáky zjistil, že na žádné SŠ není aktuálně zapsáno asi 450 dětí. Dnes proto do pražských a středočeských základních škol poslal druhý dotazník, kde se žáků ptá na jejich studijní preference. Dotazník magistrát připravil ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Středočeským krajem. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

Petr Pavel

Ekonomika

Ohledně nedostatku míst na SŠ selhaly podle Pavla vláda i kraje

V situaci kolem nedostatku míst na středních školách podle prezidenta Petra Pavla selhaly vláda i kraje. S ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) chce prezident hledat řešení, které pomůže již do začátku nadcházejícího školního roku, řekl v rozhovoru pro Deník.cz. Podle Pavla totiž nemá smysl přijít pouze s opatřením, které se promítne až za několik let.

Ilustrační fotografie

Jaká jsou nejoblíbenější jídla v českých školních jídelnách?

Magazín

Nejoblíbenějšími jídly v českých školních jídelnách jsou svíčková omáčka, filet z tresky a smažený řízek. Ze sladkých jídel si žáci a studenti nejčastěji objednávají dukátové buchtičky s vanilkovým krémem a mezi polévkami kraluje zeleninový vývar s rýží. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Primirest, která v Česku zajišťuje stravování žáků a studentů pro téměř 240 mateřských, základních a středních škol.

Ilustrační fotografie

Šikanu v posledních letech řešilo kolem 60 procent základních a středních škol

Aktuality

Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. To je podle České školní inspekce (ČŠI) více než před sedmi lety, kdy inspekce zkušenost škol se šikanou pro speciální tematickou zprávu zjišťovala naposledy. Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele. Vyplývá to z analýzy ČŠI, kterou dnes novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

CZK

Koalice chce uzákonit učitelské platy na 130 procent průměrné mzdy od roku 2024

Ekonomika

Učitelé by mohli mít ze zákona plat v průměru na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy od příštího roku. Vliv na konkrétní výši mezd jednotlivých pedagogů ale budou mít ředitelé škol. Počítá s tím návrh koaličních poslanců k novele školského zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Předloha také zavádí pozici provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a systém uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvou let podporovali začínající kolegy. Terčem kritiky byla možnost vysokoškoláků učit po omezenou dobu tří let na druhých stupních základních škol a na středních školách jako kvalifikovaní pedagogové i bez učitelského vzdělání.

školství

Ekonomika

Učitelé mají už brzy brát průměrně přes 60 tisíc korun měsíčně, schválili poslanci. Pokud ale neřeknou, kde na to vezmou, jde o populismus na účet daňového poplatníka

Komentář Lukáše Kovandy: Učitelé dostávají od politiků slibnou nadílku pod stromeček. Poslanci dnes v prvním kole schvalování podpořili, aby učitelé od roku 2024 dostávali minimálně 1,404násobek hrubé měsíční mzdy předminulého roku. V roce 2024 tak mají mít průměrně bezmála 57 200 korun měsíčně, zatímco v roce 2025 dokonce bezmála 60 900 korun. Loni měli průměrně zhruba 46 800 korun. Průměrný učitelský plat by tedy mezi lety 2021 a 2025 o více než 30 procent.

Ilustrační fotografie

Obědy ve školách by mohly podražit od února o 20 procent, svačiny až o 30 procent, navrhuje ministerstvo

Ekonomika

Hlavní jídla ve školních jídelnách by mohla být od 1. února 2023 o 20 procent dražší než nyní. Cena za přesnídávky a odpolední svačiny by se mohla zvýšit až o 30 procent. Růst ceny pokrmů by mělo umožnit navýšení finančních limitů na nákup potravin pro jídelny ve školách, vyplývá to z aktuálního návrhu novely vyhlášky o školním stravování. Ministerstvo školství podle něj chce novými limity reagovat na růst cen potravin, a umožnit tak školním jídelnám nakupovat dál kvalitní suroviny. Návrh prošel připomínkovým řízením, nyní ho má projednat legislativní rada vlády.

Ilustrační fotografie

VŠ zvažují kvůli drahým energiím výuku na dálku, náklady jim výrazně vzrostou

Aktuality

Vysoké školy zvažují kvůli drahým energiím možnost přejít v nadcházející zimě na výuku na dálku. Jejich náklady na energie se podle současného vývoje cen v příštím roce zvednou proti loňsku z 1,5 miliardy korun přibližně na osm miliard. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda Rady vysokých škol (RVŠ) Milan Pospíšil. Podle něj školy nebudou schopny bez pomoci státu rostoucí ceny za energie zaplatit. Předseda České konference rektorů (ČKR) Martin Bareš proto jedná se zástupci vlády o možnostech pomoci od státu.

Ilustrační fotografie

Finance

Tři čtvrtiny rodičů musí omezit výdaje spojené se školou dětí, uvádí průzkum

Téměř tři čtvrtiny rodičů musí omezit výdaje spojené se školou dětí. Volnočasové aktivity a kroužky, do jejichž cen se zřejmě promítnou drahé energie, plánuje dopřát dětem méně než polovina rodičů. Každý desátý rodič je nucen omezit stravování dětí ve škole. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury Ipsos pro poskytovatele krátkodobých půjček Provident Financial mezi 800 respondenty.

Ilustrační fotografie

Gazdík: Rodiče se nemusí bát, že pro jejich děti nebude místo na MŠ a ZŠ

Aktuality

Rodiče se podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) nemusí obávat, že by kvůli ukrajinským uprchlíkům nezbylo na jejich děti místo v mateřských či základních školách. Gazdík novinářům před dnešním jednáním Sněmovny řekl, že ředitelé a zřizovatelé dostanou možnost zvýšit kapacity. Ukrajincům však doporučuje neusilovat o zařazení do škol v Praze a nejbližším okolí.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy