Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nápor nákladů spojený s novým školním rokem řeší mnozí rodiče pomocí odložených plateb

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny školních pomůcek vzrostly meziročně až o 10 procent. A to pro rodinné výdaje v září nebylo vše. Následují platby za výlety, kroužky, sportovní vybavení, oblečení. Finanční náklady jsou pro rodiče školáků náročné i bez inflace, nyní dvojnásob. Stále více lidé sahají k nejmodernějším finančním nástrojům placení, jako je třeba možnost odložené platby BNPL (Buy Now Pay Later) a snaží se ušetřit i jinak.

Odložení platby pomocí BNPL letí

BNPL jsou v podstatě krátkodobé půjčky, které umožňují zákazníkům pořídit si produkty a zaplatit za ně později nebo si náklad rozložit v čase. Podporuje je u nás třeba Alza nebo Mall, ale přicházejí stále další. V ČR tuto službu nabízejí například Twisto, Klarna či Skip Pay a podle nedávné celosvětové studie Global Payments Report, budou tyto služby během příštích pěti let nejrychleji globálně rostoucí platební metodou při online nakupování.

Rodiče v srpnu a září nakupovali i oblečení do školy a další vybavení

Také e-shop Trenýrkárna.cz zaregistroval v srpnu a září růst prodejů dětského spodního prádla a dalšího vybavení. A potvrzuje i v tomto období vyšší využití služby odložené platby. „Například v srpnu využilo tuto službu o 18 % více nakupujících než v běžném období. Rodiče takto mohli alespoň trochu odlehčit náporu finančních útrat spojených s nástupem nového školního roku,“ říká Ruslan Skopal, CEO a spolumajitel obchodu Trenýrkárna.cz. „Aby bylo pro zákazníky použití služby co nejpohodlnější, integrovali jsme BNPL přímo do platebního systému našeho e-shopu. Zákazník si díky tomu může odložit platbu nebo ji rozložit přímo v košíku e-shopu, a to zpravidla bez registrace a nutnosti opouštět e-shop.“

Sportovní příspěvky a vybavení podražily

Další položkou ve výdajích na začátku školního roku jsou platby za sportovní kroužky a také vybavení na tyto aktivity. Příspěvky mnoha sportovních klubů meziročně rostou, protože tyto kluby čelí také růstu nákladů zejména za energie. Sportovní vybavení pak meziročně podražilo v průměru jako je běžná míra inflace, tedy zhruba o 12,7 %. „Podle našich dat nejčastěji rodiče utratí za rok za sportovní vybavení, příspěvky a další výdaje spojené se sportováním jejich dětí 5 až 10 tis. Kč, jedná se o 29 % rodičů. Velká část těchto výdajů je pak vydána právě na začátku školního roku,“ říká Petr Salomon z platformy Týmuj.

Snaha ušetřit – věrnost a slevy

V době, kdy jsou rodinné rozpočty napnuté, mnoho lidí chce a potřebuje ušetřit. Jsou proto stále citlivější na speciální nabídky, zákaznické programy a věrnostní karty, nad kterými ještě nedávno mávli rukou, dnes rádi využijí.

Akční slevy, slevové poukázky a zákaznické karty. To jsou fenomény, které často byly mnoha lidmi až vysmívané. Aktuálně však stále více zákazníků rádo své oblíbené značce za nabídnutou slevu poskytne důvěru a věrnost. Například služba sdílených automobilů Anytime nabízí svým zákazníkům 5 - 20% slevu za předplacení služeb, kterou stále více zákazníků rádo využívá. Ti si totiž velmi rádi zlevní budoucí jízdu aktuálním vkladem peněz na konto.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy