auta

Ilustrační fotografie

Pokuty jako zdroj příjmů. Obce objevily nový způsob, jak naplnit rozpočet

Reportér Komentář

Bez nutnosti zvyšovat daně, žádat o dotace či snižovat výdaje dokázaly některé české obce a města zlepšit své hospodaření. Stačí vhodně umístěný radar, důsledná administrativa a trochu trpělivosti. Pokuty za dopravní přestupky, zejména za překročení rychlosti, se totiž v některých městech staly stabilním a vítaným zdrojem příjmů – často výnosnějším než menší místní daně.

Ilustrační fotografie

Podvody při koupi ojetin: Zatajování majitelů může stát statisíce

Magazín

Setkat se s podvodem při koupi ojetého auta není v dnešní době nic mimořádného. Kromě zatajování havárií či stáčení tachometrů existují ale i podvody, které nejsou tak patrné, hůře se prověřují a kupující by často ani nenapadlo, že jim prodávající neříká pravdu. Příkladem takového podvodu je lež o počtu předchozích majitelů. Na první pohled ne příliš důležitá informace může stát ale kupující i stovky tisíc korun. Jak je to možné? 

Ilustrační fotografie

Služební cesta: Co vše platí firma a jaké náhrady vám náleží

Ekonomika

Cestovní náhrady jsou klíčovým tématem pro zaměstnavatele i zaměstnance, jelikož upravují výdaje spojené s pracovními cestami, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Tento systém náhrad vymezuje, jaké výdaje jsou uznány jako pracovní náklady a jakým způsobem se mají proplácet. Je důležité pochopit, že cestovní náhrady nejsou pouze záminkou k refundaci nákladů, ale jsou podloženy právními předpisy, které zajišťují spravedlivé zacházení se zaměstnanci a správné vykazování výdajů pro zaměstnavatele.

Ilustrační fotografie

Magazín

Povinné ručení: Vše, co musíte vědět, než vyjedete na silnici

Povinné ručení, známé také jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je zákonnou povinností, kterou musí většina motoristů dodržet. Přesto kolem něj může vyvstat řadu otázek, například jaké pokuty hrozí za jeho neplacení, co všechno kryje, nebo na co se naopak nevztahuje. Abychom vám usnadnili orientaci v této oblasti, připravili jsme přehled nejčastějších dotazů a odpovědí.

Ilustrační fotografie

Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem na hory. V Rakousku hrozí netradiční pokuty

Reportér

Nejezdíte v zimě na hory vlastním vozem často a máte v určitých otázkách pochybnosti? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad včetně lyží a můžete být také pokutování za prohřešky, o kterých jste možná ani netušili? Mnoho lidí si také v kritické chvíli neuvědomí, že mohou v mnoha případech požádat o pomoc svoji asistenční službu.

Ilustrační fotografie

Jaká je povinná výbava vozidel pro rok 2025?

Magazín

Povinná výbava k autu neodmyslitelně patří. Potřebujete ji k tomu, abyste mohli bez obav vyrazit na cestu a neriskovali svou bezpečnost – a v případě policejní kontroly ani pokutu? Možná jste si nedávno pořídili vozidlo z druhé ruky a něco z toho ve vašem voze chybí či se chystáte do zahraničí. Co všechno je třeba s sebou vozit?

Ilustrační fotografie

Reportér

Zimní pneumatiky: Proč přezout a co hrozí od 1. listopadu?

S příchodem listopadu by měli řidiči věnovat pozornost stavu svých pneumatik, zejména pokud stále používají letní. Podzimní počasí přináší nejen husté mlhy, ale i první mrazíky, které výrazně hrozí smyku a delší brzdné dráhy. Proč je tedy důležité přezout na zimní pneumatiky? Jaké jsou u nás pravidla a co si dát pozor při cestách do zahraničí? A navíc, jak se na absenci zimních pneumatik dívají pojišťovny? Na tyto otázky vám odpoví náš článek.

Ilustrační fotografie

Kdy přezout na zimní pneumatiky? 1. listopadu může být pozdě

Magazín

Přezutí na zimní pneumatiky je důležitým krokem k zajištění bezpečnosti na silnicích v podzimním a zimním období. Správné pneumatiky zlepšují přilnavost, ovladatelnost a brzdnou dráhu vozidla, což může být rozhodující v kritických situacích. 

Ilustrační fotografie

Jak při jízdě autem ušetřit až 25 procent nákladů

Magazín

Náklady na provoz aut tvoří u většiny českých rodin i firem nemalou součást pravidelných každoměsíčních výdajů. Dají se tyto výdaje významněji snížit řidičským stylem, snahou o úspornou jízdu, vzorným technickým stavem vozu, volbou vhodného paliva nebo třeba vypínáním adaptivního tempomatu? S tím vám na následujících řádcích poradí Michal Urban, expert z technického oddělení společnosti Business Lease, jež se zaměřuje na operativní leasing a má ve své správě 11 800 firemních automobilů. 

Ilustrační fotografie

Změny v povinném ručení: Zelená karta končí, více úkonů vyřídíte online

Aktuality

Od 1. října 2024 čekají české řidiče výrazné změny v povinném ručení. Zákon č. 30/2024 Sb., který upravuje pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, přináší mimo jiné zrušení povinnosti mít u sebe zelenou kartu, rozšíření online služeb a novinky týkající se platnosti pojištění. Co vše se tedy změní a jak se na nové podmínky připravit?

Ilustrační fotografie

Magazín

EU zavádí přísnější bezpečnostní prvky v autech

Bezpečnost automobilů a jejich komfortní výbava prošly za posledních 30 let zásadními změnami. Nároky na výbavu se každoročně zvyšují, a proto dnes žádný vůz neopustí továrnu bez automatického brzdového systému, nouzového volání eCall či systému, který varuje před ospalostí a nepozorností řidiče. ABS a ESP jsou samozřejmostí. V budoucnu se počítá s povinnou instalací integrovaných alkoholtesterů.

Ilustrační fotografie

Všechna auta projdou: Záhadné emisní kontroly STK v Česku. Někdy i do minuty

Aktuality

Počet aut, která neprocházejí emisními kontrolami při policejních kontrolách, vzrůstá – z 56 % loni na 70 % letos. Ačkoliv mnohá vozidla mají potvrzení o dodržování emisních limitů, technické stanice tvrdí, že za výsledky kontrol nenesou odpovědnost. Podle webu Novinky.cz ale data ukazují, že měření nutná pro osvědčení se ve velkém provádějí jen na oko a zkušební technici na skutečný stav nehledí.

Ilustrační fotografie

Jak efektivně vyřešit škodu na autě a předejít problémům s pojišťovnou

Pojištění

Řešení pojistné události na autě je zkušenost, kterou zažil téměř každý řidič – ať už způsobil škodu sám, nebo naše auto poškozené na parkovišti. Přesto se při komunikaci s pojišťovnou často opakují chyby, které mohou celý proces komplikovat a zpomalit vyplacení pojistného plnění.  Na co si dát nejen nyní v létě pozor a jaké pojistné události se v praxi nejčastěji objevují shrnuje níže Kateřina Budínová, specialistka na pojištění ze společnosti Business Lease, jež se zaměřuje na operativní leasing a má ve své správě 11 800 firemních automobilů. 

Ilustrační fotografie

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Magazín

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Ilustrační fotografie

Magazín

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy