Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní pneumatiky: Proč přezout a co hrozí od 1. listopadu?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

S příchodem listopadu by měli řidiči věnovat pozornost stavu svých pneumatik, zejména pokud stále používají letní. Podzimní počasí přináší nejen husté mlhy, ale i první mrazíky, které výrazně hrozí smyku a delší brzdné dráhy. Proč je tedy důležité přezout na zimní pneumatiky? Jaké jsou u nás pravidla a co si dát pozor při cestách do zahraničí? A navíc, jak se na absenci zimních pneumatik dívají pojišťovny? Na tyto otázky vám odpoví náš článek.

Povinnost zimních pneumatik: Na čem záleží?

Podle zákona je povinnost mít zimní pneumatiky platná od 1. listopadu do 31. března, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, případně pokud lze takové podmínky předpokládat. „Tato povinnost tedy neznamená, že každý řidič musí nutně přezout k prvnímu listopadu. V našich klimatických podmínkách je ale vhodné přezout ještě před příchodem prvních mrazíků, aby se předešlo případným sankcím nebo komplikacím při vyřizování pojistné události,“ doporučuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Jak je to v zahraničí?

Evropa je co do pravidel pro zimní pneumatiky různorodá. Například v Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 15. dubna za zhoršených podmínek. V Německu jsou povinné v zimních podmínkách, což znamená, že mohou být vyžadovány kdykoliv, kdy se na silnicích objeví sníh, led nebo námraza. Naopak v Itálii nebo Švýcarsku záleží na konkrétních regionech a lokálních nařízeních. Řidiči by se tedy měli s aktuálními pravidly seznámit ještě předtím, než se vydají na cestu do zahraničí.

Jak se dívají na zimní pneumatiky pojišťovny?

Zatímco policie kontroluje povinnost zimních pneumatik na základě zákona, pojišťovny k ní přistupují z pohledu nároku na pojistné plnění. „Pokud dojde k nehodě za zimních podmínek a vozidlo není vybaveno zimními pneumatikami, může pojišťovna vyhodnotit, že nevhodné obutí přispělo k nehodě, a rozhodnout se pro krácení plnění, v krajních případech jej i zcela odmítnout,“ vysvětluje Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting. Přístupy pojišťoven se mohou lišit, obecně však platí, že zimní pneumatiky výrazně zvyšují přilnavost k vozovce, čímž mohou předejít nejen materiálním škodám, ale i ohrožení zdraví a života.

Co z toho plyne?

Přezout pneumatiky na zimní není jen „papírová“ povinnost. Správné obutí výrazně zvyšuje bezpečnost jízdy a v případě nehody může chránit nejen zdraví, ale také majetek. Ať už jezdíte v České republice, nebo vyrážíte do zahraničí, vždy se vyplatí ověřit si podmínky a být připraven. „Pro lepší orientaci v pravidlech i pojistném plnění je navíc užitečné spolupracovat s finančním konzultantem, který má v této oblasti zkušenosti a odborné znalosti a může vás upozornit na detaily, které byste sami mohli přehlédnout,“ uzavírá Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.

Témata:  zimní pneumatiky auta

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 10:12

Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku. Trumpova cla zatím obavy nebudí

Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily, a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy