Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB dává zpětným hypotékám zelenou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Po více než ročním licenčním řízení získal licenci České národní banky také poskytovatel Renty z nemovitosti - společnost FINEMO.CZ.

Společnost FINEMO.CZ je v současné době jediným poskytovatelem zpětné hypotéky pro seniory na trhu v České republice. Licence ČNB a s ní nabytý status „nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru“ představuje významný milník v životě firmy, ale především v další existenci dnes již velmi oblíbeného finančního produktu. Zpětná hypotéka, kterou společnost nabízí pod obchodním názvem Renta z nemovitosti, se tak po úspěšných 3 letech působení na trhu v ČR může nadále rozvíjet.

„Získání licence České národní banky je pro nás velice důležité. Především věříme, že licence přinese naší společnosti a našemu hlavnímu produktu - Rentě z nemovitosti - větší důvěryhodnost a celkově přispěje k lepšímu pochopení tohoto v ČR stále ještě mladého finančního produktu.“ Říká Marek Rokoský ze společnosti FINEMO.CZ.

Licenční řízení pro udělení oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru bylo pro žadatele časově velmi náročné. Každá ze 108 společností, která o licenci žádala, musela precizně zdokumentovat své procesy a popsat je ve svých vnitřních předpisech. Šlo například o pravidla komunikace s klienty, pravidla pro vyřizování reklamací a stížností a každá společnost musela splnit i další podmínky, jako např. důvěryhodnost a odbornost vedení a vlastníků společnosti a minimální počáteční kapitál ve výši 20 mil. Kč.

Udělením licencí role České národní banky v dozoru nebankovních společností nekončí. Nyní bude centrální banka dohlížet, aby stanovená a schválená pravidla společnosti, které licenci obdržely, také dodržovaly. Společnosti, jimž byla licence udělena, mají povinnost ČNB každoročně informovat o své činnosti.

„Přísná pravidla pro nás poskytovatele spotřebitelských úvěrů představují samozřejmě práci navíc, ale na druhou stranu tato regulace pomáhá chránit spotřebitele, v našem případě seniory. Nepoctiví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů budou z trhu vyloučeni a to je velmi důležité i pro nás, protože právě otázka důvěryhodnosti je v našem oboru jednou z hlavních výzev,“ podotýká Marek Rokoský.

FINEMO.CZ je na trhu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů unikát. Jako jediná společnost poskytuje pouze jeden druh spotřebitelského úvěru, který má za cíl finančně pomoci seniorům, a to zpětnou hypotéku pod obchodním názvem Renta z nemovitosti.

"Renta z nemovitosti je určena pro lidi nad 60 let, kteří vlastní nemovitost, kterou nechtějí prodat, a potřebují řešit svou finanční situaci nebo finanční situaci svých blízkých. Jedná se vlastně o hypotéku, tedy o úvěr zajištěný nemovitostí. Renta z nemovitosti je vyplacena klientovi buď jednorázově, nebo formou pravidelné renty, případně kombinací obou variant. Klient přitom zůstává majitelem svého domu či bytu. Nejde tedy o prodej, na vlastnictví nemovitosti se nic nemění. Úvěr, který klientovi formou Renty z nemovitosti poskytneme, bude splatný až po jeho úmrtí nebo odstěhování, případně kdykoli dle přání klienta,“ vysvětluje fungování finančního produktu Jiří Vránek, předseda představenstva společnosti FINEMO.CZ.

Renta z nemovitosti vychází z myšlenky zpětné neboli reverzní hypotéky pro seniory, která byla před několika desetiletími zavedena v USA a poté i ve Velké Británii a dalších zemích. Původně jako finanční nástroj, který měl umožnit vdově nebo vdovci dožít v domě po smrti partnera i přes výrazný úbytek příjmu z důchodu zesnulého partnera. Produkt umožňuje majiteli nemovitosti proměnit část hodnoty nemovitosti ve finanční hotovost, aniž by přišel o vlastnictví, a navíc půjčené peníze za svého života nemusí splácet.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) hypotéky bydlení důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.