Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guvernér ČNB Aleš Michl opět boduje, získal další prestižní ocenění

Česká národní banka (ČNB)
Česká národní banka (ČNB)
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Guvernér České národní banky Aleš Michl má pro letošek už druhé prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího centrálního bankéře. Podle dnešní zprávy britského časopisu Central Banking mu náleží titul „guvernér roku“. Již dříve, letos začátkem ledna, jej jiný odborný časopis, rovněž britský The Banker, spadající pod křídla Financial Times, vyhlásil pro letošek nejlepším evropským guvernérem. 

Oba dva tituly shodně oceňují především naplnění Michlova závazku z doby, kdy roku 2022 nastupoval do funkce. Uvedl tehdy, že inflaci v Česku, jež téhož roku kulminovala v meziročním srovnání na úrovni 18 procent, během dvou let sníží k hodnotě dvouprocentního inflačního cíle. Dnes je tedy zřejmé, že se tento závazek vskutku podařilo naplnit, což upevňuje obecnou kredibilitu České národní banky. Což právě oba zmíněné tituly vysoce oceňují. Ocenění časopisu Central Banking lze chápat jako cenu pro celosvětově nejlepšího centrálního bankéře.

Cenu časopisu The Banker získali i Michlovi předchůdci. Miroslav Singer roku 2014, Jiří Rusnok pak roku 2018. Ocenění magazínu Central Banking, tedy ocenění pro „nejlepšího centrální bankéře světa“ dosud žádný Čech nezískal. 

Obě ocenění pomohou Michlovi a obecněji české centrální bance získat pevnější pozici při veřejné obhajobě svých kroků. Zejména pak těch, jež mohou být vnímány jako kontroverzní či se stávají předmětem i politické diskuse.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 17:21

Otevřeno-Zavřeno! Jak je v obchodech možné nakupovat na Velikonoce 2025?

V České republice máte stále několik dní na nákup, ale počítejte s tím, že během dubna dojde k omezení prodeje v obchodech na jeden den kvůli velikonočním svátkům.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.