Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace nejnižší od roku 2018. Ceny zboží mohou klesat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

„Inflace se dostala na své sedmileté minimum a pohybuje se těsně pod svým cílem. Vlivem celních válek může docházet ke zlevňovaní zboží, které dříve nacházelo odbyt ve Spojených státech a nyní bude přesměrováno do Evropy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v dubnu 2025 na úroveň 1,8 procenta, což je nejnižší hodnota od března 2018. Inflace se pohybuje pod svým cílem a udržuje se bezpečně ve svém tolerančním pásmu. Na obzoru momentálně není žádná další inflační vlna. Aktuální průběh celních válek může snížit ceny zboží v Evropě, kam budou přesměrovány některé exporty, které dříve směřovaly do Spojených států.

Potraviny přispívají k růstu cenové hladiny. Zdražují především vejce o 37,1 procenta, čokoládové výrobky o 17,8 procenta, másla o 28,8 procenta či kávy o 20,4 procenta. Klesly však ceny mouky o 14,2 procenta či cukru o 32,4 procenta. Nadále přetrvává zvýšená inflace u služeb, kde byl evidován růst o 4,7 procenta. Naopak u zboží ceny vzrostly jen o 0,2 procenta.

Pokles inflace pod cílovanou hodnotu podpoří úvahy o dalším snižování úrokových sazeb v ekonomice. Bankovní rada České národní banky rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 3,5 procenta již minulý týden. Lze očekávat, že v průběhu letošního roku se úrokové sazby budou dál snižovat, což povede ke zlevňování úvěrů.  

Témata:  inflace Česká národní banka (ČNB)

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.