Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se bránit výpovědi z nájmu bytu sjednaného jen kvůli provizi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Při uzavírání nájemní smlouvy sjednané přes realitní kancelář zpravidla zaplatíte provizi ve výši jednoho, dvou či dokonce více nájemných. Stává se ale i to, že pronajímateli a realitní kanceláři ve skutečnosti nejde o sjednání nájmu, ale pouze o zisk provize. A tak nájemce ze smyšleného důvodu dostane krátce po začátku nájemního vztahu výpověď. Jak se v takovém případě můžete bránit?

Jestliže si sjednáváte nájem prostřednictvím realitní kanceláře, musíte počítat s tím, že za jeho zprostředkování zaplatíte kanceláři provizi. „Doporučujeme zkontrolovat si ve smlouvě ustanovení týkající se provize. Některým realitním kancelářím totiž provize zůstává i v případě, že nakonec k podpisu nájemní smlouvy vůbec nedojde, a to i když z nájmu takzvaně vycouvá pronajímatel,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Neměli byste podepisovat smlouvu, ve které není uvedeno, že provize se vrací, když k uzavření nájemní smlouvy nedojde z důvodů, které nejsou na straně nájemce.“

Ovšem na některé praktiky realitních kanceláří a pronajímatelů nestačí ani pečlivě zkontrolovat a případně upravit smlouvu. „V naší poradně jsme zaznamenali případy, kdy nájemce zaplatí provizi za sjednání nájmu a do nájemního bytu se nastěhuje. Po krátké době, například po 14 dnech, však obdrží od pronajímatele výpověď bez výpovědní doby s pokynem, aby se z bytu ihned odstěhoval. Přičemž provize zůstává realitní kanceláři,“ uvádí Lukáš Zelený.

Podle zákona může být nájem bytu vypovězen jen ze zákonných důvodů. Jedná se nejčastěji o různá porušení nájemcových povinností, podle míry jejich závažnosti se pak nájem vypovídá s výpovědní dobou, nebo bez výpovědní doby. „V jednom z námi evidovaných případu odůvodnil pronajímatel výpověď tím, že si sousedé stěžovali na hluk způsobený nájemcem, ovšem tento důvod byl smyšlený. Nájemce totiž sousedy ani rušit nemohl, neboť si do bytu pouze přinesl věci a odjel na dovolenou. Nájemce se poté dal do pátrání a zjistil, že byt byl opakovaně vždy na krátkou dobu pronajat různým nájemcům. Domníváme se proto, že realitní kancelář byla s pronajímatelem domluvena a o provizi se s ním podělila,“ říká Zelený.

Můžete se jakožto nájemce proti výpovědi nějak bránit? Podle občanského zákoníku máte právo podat proti výpovědi u pronajímatele námitky a také se můžete obrátit na soud, který bude zkoumat, zda důvod pro výpověď v daném případě skutečně existoval. Po dobu trvání soudního sporu vás sice nemohou nutit byt opustit, ovšem dá se předpokládat, že si budete hledat nové bydlení, protože nejspíš nebudete mít nadále zájem v bytě bydlet. Navíc pokud je nájem uzavřen na dobu určitou, tak bez ohledu na soudní spor skončí uplynutím sjednané doby.

Jednání pronajímatele a realitní kanceláře by se v takových případech také dalo posoudit jako trestný čin podvodu. „Může být ovšem problém realitní kanceláři a pronajímateli podvodné jednání prokázat,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Témata:  nájmy nájemné byty nemovitosti bydlení dTest

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.