Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se bránit výpovědi z nájmu bytu sjednaného jen kvůli provizi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Při uzavírání nájemní smlouvy sjednané přes realitní kancelář zpravidla zaplatíte provizi ve výši jednoho, dvou či dokonce více nájemných. Stává se ale i to, že pronajímateli a realitní kanceláři ve skutečnosti nejde o sjednání nájmu, ale pouze o zisk provize. A tak nájemce ze smyšleného důvodu dostane krátce po začátku nájemního vztahu výpověď. Jak se v takovém případě můžete bránit?

Jestliže si sjednáváte nájem prostřednictvím realitní kanceláře, musíte počítat s tím, že za jeho zprostředkování zaplatíte kanceláři provizi. „Doporučujeme zkontrolovat si ve smlouvě ustanovení týkající se provize. Některým realitním kancelářím totiž provize zůstává i v případě, že nakonec k podpisu nájemní smlouvy vůbec nedojde, a to i když z nájmu takzvaně vycouvá pronajímatel,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Neměli byste podepisovat smlouvu, ve které není uvedeno, že provize se vrací, když k uzavření nájemní smlouvy nedojde z důvodů, které nejsou na straně nájemce.“

Ovšem na některé praktiky realitních kanceláří a pronajímatelů nestačí ani pečlivě zkontrolovat a případně upravit smlouvu. „V naší poradně jsme zaznamenali případy, kdy nájemce zaplatí provizi za sjednání nájmu a do nájemního bytu se nastěhuje. Po krátké době, například po 14 dnech, však obdrží od pronajímatele výpověď bez výpovědní doby s pokynem, aby se z bytu ihned odstěhoval. Přičemž provize zůstává realitní kanceláři,“ uvádí Lukáš Zelený.

Podle zákona může být nájem bytu vypovězen jen ze zákonných důvodů. Jedná se nejčastěji o různá porušení nájemcových povinností, podle míry jejich závažnosti se pak nájem vypovídá s výpovědní dobou, nebo bez výpovědní doby. „V jednom z námi evidovaných případu odůvodnil pronajímatel výpověď tím, že si sousedé stěžovali na hluk způsobený nájemcem, ovšem tento důvod byl smyšlený. Nájemce totiž sousedy ani rušit nemohl, neboť si do bytu pouze přinesl věci a odjel na dovolenou. Nájemce se poté dal do pátrání a zjistil, že byt byl opakovaně vždy na krátkou dobu pronajat různým nájemcům. Domníváme se proto, že realitní kancelář byla s pronajímatelem domluvena a o provizi se s ním podělila,“ říká Zelený.

Můžete se jakožto nájemce proti výpovědi nějak bránit? Podle občanského zákoníku máte právo podat proti výpovědi u pronajímatele námitky a také se můžete obrátit na soud, který bude zkoumat, zda důvod pro výpověď v daném případě skutečně existoval. Po dobu trvání soudního sporu vás sice nemohou nutit byt opustit, ovšem dá se předpokládat, že si budete hledat nové bydlení, protože nejspíš nebudete mít nadále zájem v bytě bydlet. Navíc pokud je nájem uzavřen na dobu určitou, tak bez ohledu na soudní spor skončí uplynutím sjednané doby.

Jednání pronajímatele a realitní kanceláře by se v takových případech také dalo posoudit jako trestný čin podvodu. „Může být ovšem problém realitní kanceláři a pronajímateli podvodné jednání prokázat,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Témata:  nájmy nájemné byty nemovitosti bydlení dTest

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.