Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na trhu s bydlením se nezlepšuje. Nemovitosti opět podražily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Situace na trhu s bydlením se nezlepšuje, a to ani na trhu se staršími domy a byty. Vyplývá to z kvartálního reportu portálu Bezrealitky.cz. Data ukazují, že zájemci o vlastní bydlení musí šetřit opět o něco déle. Průměrná cena domu nebo bytu přímo od majitele se zvedla na takřka 4 miliony korun, což je o 14 % více než na začátku léta. Průměrná mzda od té doby přitom rostla pouze 5% tempem.

Rozdílná situace je na trhu s byty a domy. Byty, které jsou doménou spíše velkých měst, totiž zdražují výrazně rychleji. Pokud by průměrná česká domácnost dokázala dávat bokem celý jeden hrubý plat, průměrný byt kupovaný v místě svého bydliště by měla splacený v roce 2029 - tedy o neuvěřitelných 13 měsíců později, než tomu bylo na začátku letošního léta. Dům by takto koupili v roce 2031, přestože u domů se již růst cen zastavil a v průměru jsou nyní dokonce levnější než v předchozím kvartálu.

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace měla v dalších měsících výrazně měnit. Ceny bytů v novostavbách sice pomalu brzdí svůj růst, u starších bytů, které jsou dnes asi o čtvrtinu levnější než ty nové, vidím však potenciál dalšího růstu cen,“ míní Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz. „Naopak mírně klesat by mohla průměrná cena domu přímo od majitelů. A to především kvůli nárůstu starších, dosud nenabízených maloměstských či vesnických nemovitostí, které se teprve dostávají do nabídky.“

Podle Meyera lze navíc očekávat zemětřesení v nájemním bydlení, které se nově nebude týkat jen Prahy. Nájemní trh totiž musí zareagovat hned na několik momentů – změny v udělování hypoték, zvýšení úrokových sazeb, ale také trh práce, který sem láká celou řadu nových zaměstnanců. Kromě růstu cen lze očekávat také změnu struktury obyvatel ve městech a jejich okolí. Centrální lokality totiž opustí nižší střední třída, která se přesune buď na okraje měst či zcela mimo ně. Mimo města zamíří i další obyvatelé. Pro spoustu majitelů příměstských nemovitostí by totiž rostoucí nájmy mohly být impulsem, aby se rozhodli svou nemovitost nebo její část pronajímat. Podle odhadů tak vznikne několik tisíc nových příležitostí k bydlení, které rádi využijí ti, jimž výše městských nájmů přestala dávat smysl.

Témata:  bydlení byty domy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.