Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodeje bytů: Nový problém jsou hypotéky!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Během roku 2017 vešel v platnost zákon, který upravuje hypotéky. Měl být reakcí na stále rostoucí tržní ceny nemovitostí, ještě donedávna na hypotéku totiž dosáhla takřka většina z nás, poptávka jen rostla a s ní i ceny. Nakolik je řešení zákonodárců rozumné se teď společně podíváme.

Banky nové žadatele o hypotéky daleko víc prověřují. Což by nebylo ani tak zlé, mnohem horší je fakt, že je naprostý konec s tzv. stoprocentními hypotékami. Prodej bytů tak začíná ovlivňovat fakt, zda mají lidé našetřeno. Respektive zda mají 20 % z celkové ceny nemovitosti, kterou by si rádi koupili.

Otázka zní: Měla změna v legislativě kýžený efekt, nebo nikoli?

Faktem je, že i když se pro většinu z nás snížila možnost na hypotéku dosáhnout, cena nemovitostí je stále vysoká. Co hůř, přibylo lidí, kteří dál zůstávají v pronájmech. Daná změna tedy nejen, že nesnížila prodejní ceny, ale dokonce podpořila růst cen za pronájem bytů, protože zvedla už tak vysokou poptávku po pronájmech. „Je třeba podotknout, že tato situace má také za následek boj o klienty na hypotéčním trhu. Aktuálně jsou tedy zájemci o hypotéky ve výhodě, kdy si můžou vyjednat i menší úrok,“ říká Jakub Veverka, jednatel a spoluzakladatel VideoBydlení.cz

Jaká je cesta ven?

Pokud nemáte našetřeno, jsou dvě možnosti. Banka vám může půjčit peníze nad 80% limit, ovšem s vyšším úrokem. Nechte si vytvořit návrhy od více bank, rozhodující pro ně určitě bude i vaše bonita a příjmy. Dalším takovým již typicky českým řešením je chybějící peníze si půjčit. Nic naplat, někdy to vypadá, že stát má větší zájem na tom své občany víc a víc uměle zadlužovat než jim pomáhat. Nejlepší možná varianta je půjčit si chybějící prostředky přes stavební spořitelnu. Že spořicí účet nemáte? Tak si ho rychle založte, dřív či později se vám bude hodit. Aby vám stavební spořitelna půjčila, musíte většinou alespoň dva roky spořit. Nebo využít nabídku tzv. překlenovacího úvěru, jehož výše však bývá nízká.

Zvyšte svoji bonitu

Pokud chcete mít jistotu, že hypotéku dostanete, zvyšte svoji bonitu. Mějte v zaměstnání smlouvu na neurčito. Podnikáte-li, je dobré žádat o hypotéku ve chvíli, kdy máte za sebou alespoň 12 měsíců v plusu. Na prodej domů může mít vliv i odhadní hodnota nemovitosti. Paradoxně čím nižší prodejní hodnota domů, tím menší šance na hypotéku.

Témata:  hypotéky byty bydlení finance

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.