Veřejné finance v rozvratu nejsou, shodují se profesoři Švejnar a Hindls. Za inflaci může hlavně ČNB, protože až moc zvedá úroky, dodává Švejnar

Komentář Lukáše Kovandy: Veřejné finance České republiky nejsou v rozvratu, shodují se profesoři Jan Švejnar a Richard Hindls. Oba diskutovali v televizním pořadu, v němž mimo jiné zhodnotili mimořádný projev premiéra Petra Fialy k národu (video zde). Švejnar jej hodnotí pozitivně, byl to podle něj projev státnický.

Ilustrační fotografie
reklama

Fiala se ve svém projevu zaměřil také na problematiku inflace. Podle Švejnara může za současnou rapidní inflaci v ČR zejména Česká národní banka. Ta podle něj totiž začala už loni zvedat svoji základní úrokovou sazbu až příliš agresivně. A protože Česko stále vykazuje známky rozvíjející se ekonomiky, nikoli ještě zcela ekonomiky vyspělé, přenesla se tato razance při zvyšování sazeb do inflačních očekávání firem a domácností. ČNB tak zásadně přispěla k roztočení inflace, která má sice svůj základ už v pandemii a nyní k ní přispívají dopady války na Ukrajině a sankcí, ale bez příliš razantního zásahu centrální banky by byla podstatně nižší.

S nynějšími zásahy ČNB nesouhlasí ani Hindls. „V nestandardních dobách, jak teď prožíváme, standardní nástroje měnové politiky nefungují,“ míní.

Švejnar působí jako předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, předního ekonomického výzkumného pracoviště v Česku. Zároveň je ředitelem think-tanku IDEA a šéfuje též Centru pro globální hospodářskou politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Hindls je bývalým rektorem Vysoké školy ekonomické. Do letošního roku byl jedním tří členů Národní rozpočtové rady ČR.

Švejnar souhlasí s tvrzením, že dluh České republiky není ani nyní problém, pokud česká vláda své další výdaje nasměruje rozumným, prorůstovým směrem. Tak jako Hindls nepovažuje tuzemské veřejné finance za rozvrácené, jak zejména opoziční politici a někteří ekonomové tvrdili před loňskými parlamentními volbami.

Stejný pohled na tuzemské veřejné finance – tedy, že nejsou v rozvratu – zastává také například světově významná ratingová agentura Moody’s.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky