Šmejdi jsou stále vynalézavější. Na jejich triky nedoplácí už jen důchodci

Přestože nejsnadnějším cílem šmejdů bývají zpravidla senioři, nezaměřují se už jen na ně. Šmejdi vymýšlejí stále důmyslnější cesty, jak se dostat snadno k penězům, nevsázejí tak jen na klasický podomní prodej, ale pozornost zaměřují i na uzavírání smluv po telefonu a energetické aukce. Především energetičtí šmejdi snadno napálí i nezkušenou mladší generaci.

Ilustrační fotografie
reklama

Od podomních prodejců nekalí obchodníci začali přecházet k novým formám a fintám, jako jsou energetické aukce, prodej po telefonu, vydávání se za zástupce státních orgánů nebo na první pohled nevinné dárky zdarma k uzavřeným smlouvám.

„Česká obchodní inspekce zaznamenala zvýšené počty stížností na energetické aukce a podobné smlouvy, na základě kterých měl být zprostředkován výhodnější dodavatel elektřiny či plynu, už v loňském roce. Spotřebitelé si stěžovali například na smluvní pokuty, které jsou jim účtovány, pokud podepíší s takovým „překupníkem energií“ smlouvu, ale následně odmítnou akceptovat vybraného dodavatele energie nebo od takové smlouvy chtějí odstoupit,“ uvádí ČOI.

Mezi nejnovější praktiky energetických šmejdů patří vychytralá a manipulativní komunikace po telefonu. Většinou se jedná o zprostředkovatele, kteří slibují potenciálním klientům významné úspory. Klient zde často ani neví, že se telefonním hovorem zavázal ke změně dodavatele energií, navíc na několik let. Prodejcům stačí vymámit po telefonu pouze souhlasné: „ano“ a smlouva je platná. Vyvázat se z ní pak bývá velice drahé. Na první pohled kolikrát ani není jasné, že k volajícímu hovoří zprostředkovatel, který se snaží vnutit nového dodavatele.

Podobná rozčarování přinášejí i některé „dárky“ k uzavřeným smlouvám se zprostředkovateli energií. Pokud chtějí klienti od smlouvy odstoupit, dárky pak musí draze vykoupit. Šmejdi v poslední době také používají nové finty, kdy se odvolávají, že jsou zástupci státního subjektu, a to dokonce ERU (Energetický regulační úřad) či ČOI. Následně zkoušejí triky typu, že jdou překontrolovat smlouvy, ohlídat nejnižší ceny a podobně.

Z 28 kontrol, které ČOI provedla v roce 2019, pouze tři dopadly v pořádku. Energetický regulační úřad pak letos řešil více jak 10 stížností zákazníků. 25,6 % z nich se týkalo fakturace či platebních podmínek, 21,6 % pak byly stížnosti na zprostředkovatele nebo aukce.

Letos v létě se spojili přední dodavatelé energií do společné aliance proti nekalým praktikám. Podepsali tak Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a s plynem na ochranu spotřebitelů, a to za účasti České obchodní inspekce, Energetického regulačního úřadu a Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato Deklarace se před pár dny aktualizovala a zároveň zpřísnila.

Aktuálně je v procesu schvalování také novela zákona, která by měla upravit podmínky pro uzavírání smluv o dodávce energií. Zaměřit by se měla především na výpovědní lhůtu pro odstoupení od smlouvy a sankce.

„Změny dodavatele energií se rozhodně není třeba obávat, nicméně je potřeba rozhodnutí udělat zodpovědně. Je zcela na místě si cenu, kterou za energie platíme, nechat odborně porovnat, dále také zvážit výhody smlouvy na dobu určitou či neurčitou. Také je dobré vnímat stabilitu společnosti a její reputaci na trhu. Rizikovou skupinou jsou nejen senioři, energetičtí šmejdi opravdu vymýšlejí stále nové a nové praktiky,“ říká Jan Kovalský, člen představenstva Energie ČS a dodává: „Určitě doporučuji neuzavírat smlouvy doma či po telefonu. Prostřednictvím telefonu a e-mailu lze komunikovat s dodavatelem, nechat si smlouvu zaslat, v klidu a pečlivě prostudovat a až pak podepsat.

3. základní pravidla, jak nenaletět šmejdům

1. Přijde-li někdo ke mně domů, aniž jsem s ním měl návštěvu domluvenou, tak určitě nic neřešit a ihned odmítnout. Solidní dodavatelé tímto způsobem svoje produkty a služby neprodávají. Dnes již většina měst a obcí podomní prodej zakazuje. Ideální je na tyto praktiky obratem upozornit městskou či státní policii.

2. To platí i pro případ, pokud mi někdo tvrdí, že je zástupce státní firmy, například Česká obchodní inspekce či Energetického regulačního úřadu. Žádný státní subjekt tohoto typu nechodí s podobným účelem za běžnými občany.

3. Jsem-li osloven někým, kdo mi dává nabídku, tak se o jejím využití nerozhodovat zbrkle ihned. Vždy si ji mohu nechat nezávazně zaslat, pečlivě prostudovat a až poté se rozhodnout. Zde je vhodné si pečlivě prostudovat samotné podmínky i reputaci dodavatele.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky