Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona podstatně posilující práva spotřebitelů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Poslanecká sněmovně právě definitivně schválila novelu energetického zákona reagující na praktiky takzvaných energetických šmejdů. Kvůli nim čím dál více lidí uzavírá nevýhodné smlouvy o dodávkách energií, obsahující vysoké smluvní pokuty. Co konkrétně novela řeší? A na jaké problémy reaguje?

Stejně jako Česká obchodní inspekce a Energetický regulační úřad i spotřebitelská organizace dTest dlouhodobě zaznamenává vzrůstající počet stížností na takzvané energetické šmejdy. Ti prostřednictvím klamavých a agresivních praktik donutí spotřebitele podepsat smlouvu o zprostředkování výběru nového dodavatele nebo přihlášku do výběrového řízení vedoucího k nevýhodné smlouvě o dodávkách energií.

Spotřebitelé jsou leckdy od podomních prodejců dotlačeni i k podpisu dokumentu prezentovaného jako pouhý doklad o návštěvě nebo sjednání služby hlídání cen energií. „Zvláště senioři proto netuší, že tím udělili plnou moc ke změně dodavatele energií a že jim hrozí smluvní pokuta ve výši několika tisíc korun, jestliže budou chtít svůj závazek zrušit. Jako nejvyšší zatím evidujeme pokutu přes čtrnáct tisíc korun,“ popisuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Jindy spotřebitel zase uzavře nevědomky smlouvu o obstarání nového dodavatele telefonicky, kdy po sérii dotazů na potvrzení svého jména, bydliště, věku a dalších zřejmých údajů odpoví ano i na úmyslně zmatečně formulovanou otázku, zda souhlasí s uzavřením smlouvy.“

Poslanecká sněmovna se novele energetického zákona věnovala opakovaně, jelikož jí novelu vrátil v závěru srpna Senát se svými pozměňovacími návrhy. Ty nakonec sněmovna přijala. Novela přináší řadu změn reagujících na praktiky a triky energetických šmejdů, proti kterým jsou spotřebitelé často bezbranní. Ovšem posílit by se mělo postavení odběratele energií i v dalších situacích. Někteří dodavatelé totiž nepovažují za důvod k ukončení smlouvy stěhování odběratele. Podle novely by v tomto případě mohl spotřebitel smlouvu vypovědět bez sankce. Rovněž by mělo být možné snadněji zabránit automatickému prodloužení smlouvy, které v některých případech brání ukončení smlouvy o dodávkách energií. Navíc smlouva na dobu určitou by měla trvat maximálně 36 měsíců, poté by se změnila na smlouvu s dobou neurčitou, tedy na takovou, kterou lze snadněji a bez smluvní pokuty vypovědět.

Nejvíce se však novela vypořádává se zprostředkovateli dodávek energií, jelikož formu zprostředkování v současnosti podomní obchodníci využívají nejčastěji. Dle novely každý zprostředkovatel bude nově muset splňovat podmínky vzdělání, praxe i bezúhonnosti a získat licenci od Energetického regulačního úřadu. „Novela také zavádí právo spotřebitele kdykoliv bez postihu odstoupit od smlouvy o zprostředkování, což by vyřešilo problém vysokých smluvních pokut, které jsou za odvolání plné moci po spotřebitelích požadovány,“ uvádí Eduarda Hekšová.V současné době část podomních prodejců, konkrétně již zmíněných zprostředkovatelů, spadá pod dozor České obchodní inspekce, nikoliv Energetického regulačního úřadu, což je odůvodněno tím, že nemají licenci jako dodavatelé energií. Spotřebitelé jsou tak zmateni, nedokážou rozlišit, zda se mají se svým konkrétním problémem obrátit na Energetický regulační úřad, nebo na Českou obchodní inspekci. „Proto považujeme za důležité, že novela přináší takovou úpravu, že ohledně dodávek energií je dána pravomoc Energetickému regulačnímu úřadu. Spotřebitel tak může ušetřit mnoho času i prostředků již tím, že nemusí zjišťovat, kam se má obrátit,“ zdůrazňuje Eduarda Hekšová.

Novela energetického zákona tak až na několik výjimek nabude účinnosti již dne 1. ledna 2022.

Témata:  poslanecká sněmovna energetika energetičtí šmejdi dTest

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy