Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v energetice. Nová pravidla (nejen) pro energošmejdy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Po letech, kdy se spotřebitelé zejména z řad seniorů stávali obětí podvodů tzv. energošmejdů, se podařilo prosadit změny v energetickém zákoně. První část novely energetického zákona je účinná už 18 dnů, ale podstatnější změny můžeme čekat od 1. července 2022, až začne platit druhá část novely. Nově se zpřísnila pravidla pro energetické zprostředkovatele i dodavatele. Vyřeší nový zákon všechny problémy?

Efektivnímu boji proti nepoctivým zprostředkovatelům energií – tzv. energošmejdům – bránily doteď především dvě věci. Jednou z nich byla nedostatečná právní úprava, druhou potom nedostatečná osvěta mezi samotnými spotřebiteli. „Zatímco dTest intenzivně pracoval na zvýšení informovanosti, jak se vyhnout spárům energošmejdů, nedostatečná právní úprava zůstávala dlouho neřešená, byť jsme na to opakovaně upozorňovali,“ uvádí ředitelka dTestu Eduarda Hekšová. Nedostatky v energetickém zákoně ČR vyčítala například i Evropská komise.

Co novela konkrétně mění? Spotřebitelé mohou od 1. ledna kdykoliv bez jakékoliv sankce vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem dodávek energií. Také mu mohou odvolat plnou moc. Pokud plnou moc neodvolají, zanikne po jednom roce automaticky. Nová pravidla platí i pro smlouvy uzavřené v roce 2021 a dříve.

Spotřebitelé, kteří by měli tu smůlu a nechali se energošmejdem nalákat na pochybnou soutěž na nového dodavatele energií, mohou od 1. ledna 2022 tuto smlouvu s dodavatelem do 15 dnů od zahájení dodávek vypovědět. Vypovědět smlouvu je samozřejmě možné ještě před samotným zahájením dodávek. Za výpověď nesmí být spotřebitel nijak trestán, dodavatel ani zprostředkovatel po spotřebitelích nesmí vymáhat smluvní pokutu, náhradu škody, odstupné a podobné poplatky.

Jednostranné zvyšování cen

První část novely také upřesňuje pravidla pro jednostranné zvyšování cen. O zvýšení ceny musí být spotřebitelé včas a adresně informováni. Nestačí, když dodavatel zdražení oznámí jen na svých webových stránkách nebo na své pobočce. Tyto způsoby totiž rozhodně nejsou adresné. Dostatečně adresné není ani upozornění, které spotřebitel dostane ve svém zákaznickém účtu na portálu dodavatele.

Druhá část novely, která vejde v účinnost 1. července 2022, dává novou úlohou Energetickému regulačnímu úřadu. Ten bude nově energetickým zprostředkovatelům udělovat povolení k činnosti. Za tímto účelem se zřídí Registr zprostředkovatelů, který bude dostupný na stránkách Energetického regulačního úřadu. Bez povolení nesmí zprostředkovatel v energetice podnikat.

„Povolení bude uděleno v případě, že zprostředkovatel splní několik zákonem stanovených podmínek – např. vzdělání, praxi v energetice, bezúhonnost a spolehlivost,“ říká k licencování Hekšová. Novela pamatuje i na podmínky, při jejichž naplnění lze povolení zprostředkovateli odebrat – např. při závažném porušení zákona.

S licencováním přejde pod Energetický regulační úřad také veškerá kontrola energošmejdů. Tu v současné době provádí (a do 1. července provádět bude) Česká obchodní inspekce.

Ostražitost je třeba i nadále

„I když novela energetického zákona situace významně zlepšila, spotřebitelé si musí dávat pozor i nadále. Změny budou probíhat postupně a trh se nevyčistí ze dne na den,“ varuje Hekšová. V boji proti energošmejdům a dalším neférovým společnostem by pomohl zákon o hromadných žalobách, který by zajistil kolektivní vymáhání práv spotřebitelů a umožnil jim také získat zpět své ztracené finance. Na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí v ČR takový zákon dosud neexistuje a čeští spotřebitelé se drobnějších nároků v řádech stovek či tisíců korun většinou vzdají, protože soudní řízení je pro jednotlivce časově i finančně nákladné. Podpořit kampaň dTestu „Za hromadné žaloby, braňme se společně“ lze na této stránce.

Témata:  energetika dTest energetičtí šmejdi

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:46

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy