Mzdy v Česku? Platy už nebudou tak stoupat, tvrdí analytici

Dnešní údaje o průměrných mzdách ukazují, že prostor pro jejich další růst se zmenšuje. Zpomalování růstu bude ovšem pozvolné, protože situace na trhu práce zůstává nadále napjatá kvůli nízké nezaměstnanosti. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Zároveň data podle ekonomů ukazují, že finanční možnosti zaměstnavatelů narážejí na své limity. Nicméně růst mezd by měl s ohledem na vývoj ekonomiky zůstat solidní, uvedli analytici.

Ilustrační fotografie

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33.697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Ekonomika zpomaluje a prostor na růst mezd se zmenšuje. V příštím roce čekáme zpomalení tempa růstu mezd na šest procent, přičemž růst mezd ve veřejném sektoru bude opět rychlejší než v sektoru soukromém. Zpomalování růstu mezd bude pozvolné, neboť situace na trhu práce je stále velmi utažená," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil, že se potvrzují předpoklady o tom, že finanční možnosti zaměstnavatelů narážejí na své limity. "Růst nákladů snižuje jejich ziskovost a tak i dynamika mezd, ač z historického pohledu stále více než solidní, zvolna slábne. Pro váhající pracovníky tudíž zřejmě nastal nejvyšší čas přihlásit se o zvýšení platu," uvedl.

Data i podle analytika ČSOB Petra Dufka potvrdila očekávání, že se tlak na růst mezd dále zmírňuje. "Nižší tempo mezd je odrazem slabšího růstu ekonomiky, která sice ještě trpí nedostatkem pracovníků, avšak stále více firem pociťuje obrat dříve permanentně rostoucích zakázek," uvedl.

Tempo růstu mezd podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka nadále zůstává poměrně rychlé. Příčinou je podle něj nedostatek volných pracovních sil. "V průmyslu sice zaměstnanost již začala klesat, v stavebnictví a službách ale hlad po pracovních silách stále trvá. Proto také růst mezd bude zpomalovat jen pozvolna," uvedl.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že mzdy i přes zpomalení rostou stále rychleji než produktivita práce. "V dlouhodobějším výhledu může mít rychlý růst mezd negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň skutečnost, že podobně rychlý či rychlejší růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko," uvedl.

"V kontextu slabších čísel přicházejících ze zahraničí zůstává růst mezd silný a celková letošní dynamika mezd poblíž sedmi procent bude patřit mezi nejvyšší za poslední dvě dekády," dodal hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky