Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při snížení příjmu by mělo 63 procent lidí potíže

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Při snížení příjmu by mělo 63 procent lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Vyplývá to průzkumu, který pro pojišťovnu BNP Paribas Cardif zpracovala výzkumná agentura G82 mezi 800 respondenty. Velmi snadno by vycházela se sníženými příjmy čtyři procenta Čechů. Spíše snadno by vycházelo 30 procent, spíše obtížně 36 procent a velmi obtížně 20 procent respondentů.

"Nemožné by bylo vyjít se sníženými příjmy pro sedm procent Čechů, kteří by pak nezvládli ani hradit základní životní náklady," uvedl obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Martin Steiner.

Celková zadluženost Čechů přesahuje dva biliony korun, meziročně tato částka narůstá. "Spolu s nárůstem zadlužení ale roste i pojišťování osobních úvěrů, lidé jsou opatrnější a zodpovědnější," dodal Steiner.

Výpadek pravidelných příjmů ohrožující splátky úvěru nastává především v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti, ale i trvalé invalidity nebo úmrtí. Ty mají fatální důsledky pro rodinu a pozůstalé, včetně schopnosti splácet závazky.

Podle dalších údajů dvě třetiny lidí nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než tři měsíce. Nejvíce ohrožení jsou mladí, z nichž by zhruba polovina vydržela s financemi maximálně měsíc. V mezinárodním srovnání jsou na tom mladí Češi hůře než Rakušané (16 procent), Maďaři (36 procent) nebo Rumuni (41 procent) ale lépe než Bulhaři (56 procent).

Témata:  finance lidé platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 14:02

Sociální superdávka schválena: Osaměle žijící lidé a samoživitelé přijdou o tisíce kvůli vládní reformě sociálních dávek

Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy