Navýšení soudních poplatků bude stát dlužníky miliony

Zdvojnásobení soudních poplatků se v největším počtu dotkne žalob o bagatelní dlužné částky, takže odsouzení dlužníci nakonec zaplatí až o tisíce korun navíc. Zdražení poplatků bude mít negativní dopad také na věřitele, kteří zvýšené náklady na vymáhání přenesou na platící zákazníky.

Ilustrační fotografie

Poslanci navrhli u peněžních sporů do 20 tisíc navýšit poplatek za žalobu o 100 procent na 2000 korun, u elektronických platebních rozkazů na 1500 korun. Dělají tedy přesný opak toho, co říkají – že chtějí ochraňovat spotřebitele před dluhy, a přitom zvedají soudní poplatky, čímž je více zadlužují. Pro představu, pokud by navýšení platilo už v roce 2018, dlužníci by zaplatili na soudních poplatcích o 182 milionů korun více.

Politici od navýšení očekávají, že věřitelé budou více řešit pohledávky mimosoudně. Ti jsou ovšem ze zákona povinni pohledávky vymáhat. Legislativa jim pro mimosoudní inkaso přílišnou oporu neposkytuje, proto pokud neuspějí, musí se obrátit na soud.

U velkých věřitelů, jako jsou operátoři, pojišťovny nebo dodavatelé energií, bude navýšení poplatků přestavovat vysoké finanční výdaje. Na vymožení desítek tisíc bagatelních pohledávek budou muset vynaložit více peněz. „Navýšení poplatků to pro ně bude představovat další náklady v řádu stovek milionů korun, které budou blokovány i déle než rok, dokud se spory nerozhodnou. Tyto výdaje pravděpodobně promítnou do své cenotvorby,“ upozornil Adam Vrbecký vedoucí partner advokátní kanceláře M.B.A. LEGAL na fakt, že vyšší poplatky mohou zvednout cenu výrobků a služeb.

Dalším rizikem je určité procento pohledávek, které jsou obtížně nevymahatelné a nové soudní poplatky budou pouze navyšovat již tak nezanedbatelné ztráty. „V mimosoudním inkasu se podaří získat zhruba 60 procent pohledávek. Zbytek by měli věřitelé žalovat, ale polovina těchto případů je nevymahatelná. Jsou to těžko dostižitelní lidé s více exekucemi, fungující v šedé ekonomice, zvyklí žít v dluzích,“ přiblížil Adam Vrbecký, jak velký problém navýšení poplatků pro věřitele představuje. Ani přísnější ověřování zákazníků není řešením, protože pojišťovny nebo mobilní operátoři nemůžou poskytnutí služby a priori nikomu odmítnou.

Proti navýšení poplatků se postavily nejen odborné komory advokátů a exekutorů, ale kriticky se vyjádřilo také Ministerstvo vnitra, Ministerstvo pro místní rozvoj i Ministerstvo dopravy. Domnívají se, že opatření nepovede k zefektivnění práce soudů, a naopak se obávají snížení vymahatelnosti práva. A dlužníkům to rozhodně jen ztíží jejich situaci a před dluhovou pasti je to nijak nechrání.

Témata: soudy | poplatky | dluhy | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky