Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navýšení soudních poplatků bude stát dlužníky miliony

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zdvojnásobení soudních poplatků se v největším počtu dotkne žalob o bagatelní dlužné částky, takže odsouzení dlužníci nakonec zaplatí až o tisíce korun navíc. Zdražení poplatků bude mít negativní dopad také na věřitele, kteří zvýšené náklady na vymáhání přenesou na platící zákazníky.

Poslanci navrhli u peněžních sporů do 20 tisíc navýšit poplatek za žalobu o 100 procent na 2000 korun, u elektronických platebních rozkazů na 1500 korun. Dělají tedy přesný opak toho, co říkají – že chtějí ochraňovat spotřebitele před dluhy, a přitom zvedají soudní poplatky, čímž je více zadlužují. Pro představu, pokud by navýšení platilo už v roce 2018, dlužníci by zaplatili na soudních poplatcích o 182 milionů korun více.Politici od navýšení očekávají, že věřitelé budou více řešit pohledávky mimosoudně. Ti jsou ovšem ze zákona povinni pohledávky vymáhat. Legislativa jim pro mimosoudní inkaso přílišnou oporu neposkytuje, proto pokud neuspějí, musí se obrátit na soud.

U velkých věřitelů, jako jsou operátoři, pojišťovny nebo dodavatelé energií, bude navýšení poplatků přestavovat vysoké finanční výdaje. Na vymožení desítek tisíc bagatelních pohledávek budou muset vynaložit více peněz. „Navýšení poplatků to pro ně bude představovat další náklady v řádu stovek milionů korun, které budou blokovány i déle než rok, dokud se spory nerozhodnou. Tyto výdaje pravděpodobně promítnou do své cenotvorby,“ upozornil Adam Vrbecký vedoucí partner advokátní kanceláře M.B.A. LEGAL na fakt, že vyšší poplatky mohou zvednout cenu výrobků a služeb.

Dalším rizikem je určité procento pohledávek, které jsou obtížně nevymahatelné a nové soudní poplatky budou pouze navyšovat již tak nezanedbatelné ztráty. „V mimosoudním inkasu se podaří získat zhruba 60 procent pohledávek. Zbytek by měli věřitelé žalovat, ale polovina těchto případů je nevymahatelná. Jsou to těžko dostižitelní lidé s více exekucemi, fungující v šedé ekonomice, zvyklí žít v dluzích,“ přiblížil Adam Vrbecký, jak velký problém navýšení poplatků pro věřitele představuje. Ani přísnější ověřování zákazníků není řešením, protože pojišťovny nebo mobilní operátoři nemůžou poskytnutí služby a priori nikomu odmítnou.Proti navýšení poplatků se postavily nejen odborné komory advokátů a exekutorů, ale kriticky se vyjádřilo také Ministerstvo vnitra, Ministerstvo pro místní rozvoj i Ministerstvo dopravy. Domnívají se, že opatření nepovede k zefektivnění práce soudů, a naopak se obávají snížení vymahatelnosti práva. A dlužníkům to rozhodně jen ztíží jejich situaci a před dluhovou pasti je to nijak nechrání.

Témata:  soudy poplatky dluhy

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

3. května 2025 22:05

Legenda odchází: Warren Buffett končí v čele impéria Berkshire Hathaway

Legendární investor Warren Buffett letos po šedesáti letech končí v čele investiční společnosti Berkshire Hathaway. Stane se tak koncem roku, přičemž jej v roli generálního ředitele nahradí Greg Abel. Toho si Buffett, který letos oslaví 95. narozeniny, jako svého nástupce vyhlédl již před lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.