Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koruna v říjnu klesla na pětiměsíční minimum, akcie posílily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Na říjnový příchod druhé vlny pandemie koronaviru a zavádění restriktivních opatření reagovala koruna poklesem na pětiměsíční minima, české akcie naopak mírně posílily. Shodli se na tom dnes analytici. Zlato v říjnu nepatrně zlevnilo, výrazné zhodnocení investorům podle nich přinesl bitcoin.

Koruna začala říjen mírně nad psychologickou úrovní 27 Kč/EUR. Koncem září vláda vyhlásila nouzový stav, který začal 5. října. "To dalo vládě v důsledku výrazného nárůstu nakažených prostor na zavedení nových plošných restrikcí, které ovlivňují běžnou podnikatelskou aktivitu, což není v očích zahraničních investorů pro korunu dobrá zpráva," řekl ČTK analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Koruna tak oslabila od začátku měsíce o dalších 1,21 procenta až na aktuálních 27,41 Kč za euro. "A může dále oslabovat až k 28 korunám za euro, což je klíčová úroveň pro potenciální zásah České národní banky, dodal Hájek.

Hlavní index pražské burzy PX zpevnil od začátku října o 0,31 procenta, uvedl makléř Wood and Company Lukáš Novotný. Nejlepší výkonnost ukázaly akcie likérky Stock Spirits Group, které od začátku měsíce přidaly 12,44 procenta. Naopak akcie Erste a Komerční banky odepsaly 3,06, resp. 1,23 procenta. Investoři tak podle něj reagovali na negativní vývoj ohledně nemoci covid-19 v ČR, který by mohl na bankovní sektor dopadnout obzvláště tvrdě.

Zlato se po výrazném propadu na konci září až na 1860 USD (43.100 Kč) za unci v říjnu vrátilo k růstu až na 1930 dolarů (44.230 Kč) za unci, kde bylo naposled v půlce září. V posledních dnech pak zaznamenalo oslabení na 1900 USD, tedy asi 44.000 Kč. V nejbližší době se zřejmě vrátí k růstu pod negativním dojmem výsledků velkých firem za třetí čtvrtletí i razantního příchodu druhé vlny pandemie v mnoha zemích, který bude mít vliv na rozkolísání akciových trhů a odklonu investorů ke zlaté jistotě, uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Bitcoin od začátku října přidal 800 dolarů, tedy bezmála 18.000 Kč, a v současnosti se obchoduje kolem 11.400 USD (265.750 Kč). Zájmu o bitcoin nahrává současná nejistota způsobená nástupem druhé vlny koronaviru, která posílá tradiční kapitálové trhy směrem dolů a zároveň možný vyšší výnos než u konzervativnějšího zlata. Růstu cen bitcoinu nahrává politická i nestabilita v mnoha částech světa, například v Bělorusku nebo Náhorním Karabachu či nejistý výsledek amerických prezidentských voleb, upozornil ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Témata:  Peníze akcie

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.