Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční správa zeštíhlí. Zrušeno bude 500 míst

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Finanční správa zruší od příštího roku 496 míst ze současných celkových zhruba 16.200. Na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně to uvedla šéfka finanční správy Tatjana Richterová. Na příští rok dostane finanční správa na provoz o 150 milionů korun meziročně méně, proto podle Richterové plánuje i omezení provozu na 34 územních pracovištích.

Služby veřejnosti by ale omezeny být neměly, dodala Richterová. Samosprávy chystané opatření kritizují.

Běžné výdaje finanční správy loni činily 11,7 miliardy korun, z toho výdaje na mzdy 9,8 miliardy korun, vyplývá z informace o činnosti správy za rok 2018.

"Průběžně máme 500 až 600 volných systemizovaných míst. Někde máme počet pracovníků předimenzovaný, někde ale chybí. Je to vlastně návrh jednotlivých ředitelů finančních úřadů v rámci krajů," uvedla Richterová.

Ministerstvo financí již dříve oznámilo, že chce v celé státní správě zrušit zhruba 5700 míst, úspora by měla být 1,7 miliardy korun. Nemělo by se to ovšem týkat učitelů, vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních složek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na jaře řekla, že je ve veřejné správě po odečtení míst ve školství a bezpečnostních sborech asi 6800 neobsazených pozic. Celkově by mělo být příští rok ve státní správě 465.429 pozic.

Ke snížení provozních nákladů chce finanční správa podle Richterové přikročit i například převodem budov, které správě patří, a to na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Některé nemovitosti by následně stát mohl prodat. "Proto předpokládáme, že by ta úspora mohla být v průběhu pěti let 686 milionů korun," dodala Richterová.

Témata:  Finanční správa Alena Schillerová kancelář

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.