Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID Kultura: Stát začal přijímat žádosti o podporu pro kulturu za zrušené akce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájemci mohou ode dneška do 18. září podávat žádosti o státní dotaci za zrušené akce z programu COVID Kultura. Je v něm vyčleněno 900 milionů Kč, připomněla dnes v tiskové zprávě ministerstva průmyslu a obchodu a kultury. Příjemci dotace mají být podnikatelé v kulturním a kreativním průmyslu.

Žádosti se podávají elektronicky. Maximální výše podpory činí pět milionů korun na žadatele, podpora může pokrýt až 50 procent uznatelných nákladů.

Program má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí výdaje, které vznikly od 1. října loňského roku do letošního 17. května ve spojitosti s projekty, které se měly uskutečnit od 10. března do 31. srpna. V přímé souvislosti s vládními opatřeními musely být ale zrušeny nebo přesunuty. Mezi uznatelné výdaje patří ty, které byly vynaloženy marně a není možné je využít na jinou akci. Neuskutečněnou akcí se podle podmínek rozumí taková, která byla zrušena nebo přesunutá v přímé souvislosti s vládními mimořádnými opatřeními.

O dotaci budou moci žádat podnikatelé, kteří mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění kulturních projektů, individuální umělci, dále také pořadatelé filmových, hudebních či výtvarných festivalů a přehlídek, hudební kluby, galerie, muzea nebo divadla. Nesměli však přerušit provozování živnosti ani jim nesměla být živnost pozastavena. Nesmějí mít také prodlevu v platbě závazků vybraným institucím splatných do 10. března.

Zájemci o dotaci budou muset doložit několik čestných prohlášení, uhrazené faktury, smlouvy či účetní doklady a další materiály. Veškeré potřebné formuláře a potvrzení žadatelé najdou v informačním systému.

Vláda v dubnu schválila první záchranný balíček pro kulturu ve výši 1,07 miliardy korun. Byl určen především pro příspěvkové organizace ministerstva kultury a subjekty, které od ministerstva dostávají dotace. Majitelé některých soukromých divadel ale poté ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kritizovali za to, že sektor, který nepobírá dotace, nedostane žádnou pomoc. Program COVID kultura vláda schválila 20. července.

Přes uvolnění mnoha restrikcí se kulturní akce stále s omezeními kvůli koronaviru potýkají. Od 27. července platí omezená kapacita vnitřních kulturních akcí na 500 účastníků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je možné na vnitřních akcích vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dříve bylo možné takto zvýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď jich může být maximálně 2500.

Témata:  kultura program COVID

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.