Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příští týden začne části žákům klasická výuka, možné budou kulturní akce venku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Po víc než čtyřech měsících se dnes v Česku otevřely všechny obchody a většina služeb, které byly kvůli epidemii koronaviru dosud zavřené. Už za týden přitom začne další vlna rozvolnění na školách, v kultuře, ve službách a dalších oblastech. Vláda od 17. května povolí pořádání kulturních akcí pod širým nebem až pro 700 sedících diváků. Oficiálně se také otevřou zahrádky restaurací.

Podmínkou návštěvy v obou případech bude negativní test na covid-19, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

V nemocnicích a sociálních zařízeních budou znovu povoleny návštěvy, rozhodl dnes kabinet. Hotely a penziony by mohly otevřít poslední květnový týden, a to zřejmě bez omezení kapacity. O půlnoci se otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi od 45 do 49 let, další týden i pro mladší čtyřicátníky a poté zřejmě pro všechny zájemce nad 16 let.

Žáci prvního stupně základních škol v celé republice se budou od příštího pondělí učit už jen ve třídách. Skončí jim rotační výuka, při níž se týden učili z domova a týden byli ve škole. Žáci druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií půjdou bez rotací do škol v sedmi krajích s lepší epidemickou situací, konkrétně v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni v celém Česku. Všude tento den začne i teoretická výuka na středních školách, a to bez střídání. Na školy v přírodě mohou třídy vyrazit od 31. května.

Podmínkou pro postupný návrat školáků je od 12. dubna plošné testování. Stát školám rozdělil asi 7,6 milionu testů, podle ministra školství Roberta Plagy zvládne pokrýt poptávku do 17. května. Dalších 5,6 milionu antigenních testů do škol od čínského výrobce dodá firma Targo Promotion, zakázku Státní správy hmotných rezerv vyhrála s nejnižší nabídkou 27,49 Kč za kus bez DPH. Žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená. Správa by měla podle ministra školství vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce tohoto školního roku dostatek.

Kabinet dnes rozhodl o tom, že od 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících diváků, kteří budou buď testovaní, očkovaní nebo v poslední době už covid prodělali. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na tiskové konferenci řekl, že kulturní akce v uzavřených prostorách budou povoleny zřejmě o týden později. Od 24. května, pokud se nezhorší epidemická situace, by se venkovních akcí mohla zúčastnit až tisícovka diváků, vnitřních maximálně 500.

Rozvolnění se bude týkat od příštího pondělí i zoologických či botanických zahrad, které budou moci podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) naplnit kapacitu ze současných dvaceti na 50 procent. Zahrady nyní mohou návštěvníkům otevřít jen venkovní areály zahrad, vnitřní pavilony zůstávají pro veřejnost dál zavřené.

Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dnes doporučila vládě nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny a s dalším rozvolňováním počkat minimálně deset dní. Za určitých podmínek souhlasila s ukončením rotační výuky od 17. května, kterou žádal premiér Andrej Babiš (ANO), ale jen na základních školách. "Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude," uvedla skupina. Podle ní je třeba vyhodnotit jeho vliv za deset až 14 dní. Vláda ale schválila další vlnu rozvlnění už od 17. května. Věří, že do té doby se k této hranici přiblíží.

V neděli testy prokázaly v Česku 381 nových případů koronaviru, což byl nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání bylo případů o 130 méně. Naopak přibylo očkovaných, zdravotníci v neděli aplikovali 24.819 dávek vakcíny proti koronaviru, zhruba o 4000 více než před týdnem. Pro rozvolňování protiepidemických opatření je pro vládu klíčový údaj o počtu případů covidu na 100.000 obyvatel za týden, nyní je tato hodnota 101. Vláda původně plánovala, že například provoz venkovních prostor restaurací uvolní, až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100.000 obyvatel. Dnes oznámila, že je povolí od příštího týdne za podmínky, že u stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19.

Lidé po dnešním otevření všech obchodů a dalších služeb směřovali hlavně do prodejen obuvi, textilu nebo hodinářství, kam nosili hodinky na opravu nebo výměnu baterky. Fronty se před provozovnami tvořily jen výjimečně. Spíše z recese dnes někteří provozovatelé spustili v takřka letních teplotách i vleky pro lyžaře- Počínaje dneškem začala už na všech základních školách fungovat i pro žáky druhého stupně rotační výuka a mateřské školy se otevřely pro všechny děti. Obnovila se také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko školství kultura

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy