Prodejce vstupenek Ticket Art na sebe podal návrh na konkurz

Prodejce vstupenek Ticket Art Praha na sebe podal návrh na konkurz. Důvodem jsou podle něj omezení v kultuře zavedená kvůli epidemii koronaviru a opožděná pomoc od státu. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku, na které dnes upozornil server Hospodářských novin (HN). Pražský městský soud v pátek s firmou zahájil insolvenční řízení.

Ilustrační fotografie

Firma na konci června na svém webu uvedla, že kvůli zastavení kulturních akcí zůstala takřka bez příjmů. Snižovala sice náklady, ale zpočátku jí nebyla přiznána podpora z koronavirových programů na pomoc kultuře s vysvětlením, že nepatří k oprávněným žadatelům. Jednatelka společnosti Renata Štupáková napsala, že Ticket Art nic nedluží divadlům ani jiným pořadatelům kulturních akcí, má ale závazky vůči držitelům vstupenek.

Na diváky se na internetu nebo sociálních sítích obracejí pořadatelé akcí, kteří své vstupenky prodávali také přes Ticket Art. Patří k nim Divadlo Hybernia, které na facebooku uvedlo, že s ním společnost Ticket Art nekomunikuje ohledně výměny vstupenek na jeho představení. "Vstupenky zakoupené u jiného prodejce znamená, že vámi zaplacené vstupné nám ten konkrétní prodejce předá až po odehraném představení. Takže nyní jsou peníze za zakoupené vstupenky stále u společnosti Ticket Art a my nemáme možnost řešení této situace z naší strany. (...) Trvejte na tom, aby Vám společnost Ticket Art Praha vrátila peníze nebo vyměnila vstupenky," uvádí divadlo.

Stejně se na své potenciální návštěvníky obrací i jablunkovský klub Rock Cafe Southock. Vstupenky přes Ticket Art prodávalo také pražské Divadlo Bez zábradlí. "Dnes jsme obdrželi od společnosti Ticket Art mail s informací o insolvenci. Prodávali jsme přes ně vstupenky na představení, která se kvůli pandemii přesouvají," řekla ČTK Andrea Grofová z obchodního oddělení divadla. Vedení divadla podle ní bude jednat o tom, jak bude situaci řešit.

V insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na vyhlášení konkurzu Štupáková minulý čtvrtek uvedla, že Ticket Art zřejmě nebude schopen řádně a včas splatit podstatnou část svých dluhů. Koronavirovou podporu zhruba 1,6 milionu korun firmě přiznalo ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodnutím z letošního června, tedy více než rok od počátku výpadku jejích hlavních příjmů, podotkla jednatelka.

"Dlužník eviduje vzhledem k povaze své podnikatelské činnosti mnoho věřitelů s pohledávkami jednotlivě v řádech maximálně stovek tisíc korun, které však ve svém souhrnu dosahují výše, kterou není dlužník schopen momentálně uhradit," napsala Štupáková o firmě. Dluhy společnosti v textu návrhu nevyčíslila, na účtech a v pokladně má firma podle ní asi 1,35 milionu Kč.

Na různých diskusních fórech si lidé už několik měsíců stěžují na to, že na jejich výzvy o vrácení peněz za zrušené akce Ticket Art nereaguje, píše server HN. Držitelé vstupenek nyní mohou své pohledávky přihlásit do insolvenčního řízení. Například ředitel pražského Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg podle serveru odhaduje, že jen v případě jeho divadla bude poškozených až 12.000 diváků, kterým Ticket Art dluží celkem kolem devíti milionů korun. "Jak si voláme s řediteli dalších divadel, tak dohromady vím o částce kolem 40 milionů korun," řekl.

Lichtenberg také zpochybnil vyjádření firmy Ticket Art, že nemá závazky vůči divadlům a dalším pořadatelům. Divadlo Broadway podle něj nedostalo od firmy zaplaceno za pět představení, které stihlo odehrát na začátku loňského října před opětovným zákazem kulturních akcí. Pohledávku Lichtenberg vyčíslil na 900.000 korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky