Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protiepidemický systém PES: Kultura se otevře, až se riziko nákazy dostane na 2. stupeň

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na kulturní produkce budou moci diváci chodit jen v případě, že na pětistupňové stupnici opatření proti šíření koronaviru bude platit první nebo druhý stupeň. I tak ale budou platit přísná omezení co do počtu přítomných diváků a jejich rozdělení do sektorů. Vyplývá to ze systému, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku a který dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Čísla značící riziko se budou zveřejňovat od příštího týdne, podle Blatného by se Česko mohlo v příštím týdnu maximálně posunout ze čtvrtého stupně do nižšího. Kulturní produkce by se tak zatím veřejnosti nezpřístupnily. "Bude se to hodnotit od středy do středy, během čtvrtku vláda vydá usnesení, které bude platit od pondělí příštího týdne," řekl ministr.

Podle čtyř epidemiologických parametrů se v tomto systému vypočítá riziko na škále nula až sto. Tímto číslem se buď celá ČR, nebo každý kraj zařadí do jednoho z pěti pásem, která určují jednotlivá opatření pro většinu oblastí života.

Protiepidemický systém ministr zkráceně nazval PES a do výpočtu čísla značící riziko se zahrnuje třeba údaj, kolik lidí se v poslední době nakazilo, tedy čtrnáctidenní počty pozitivních na 100.000 obyvatel, kolik seniorů se v poslední době nakazilo, zda narůstá počet nakažených a zda je lze účinně a rychle zachytit.

Pro zmírnění nebo zpřísnění opatření bude muset změna trvat několik dní. V případě kulturních akcí by se tak třeba nemělo stát, že si někdo pořídí vstupenku na kulturní akci a druhý den se dozví, že na produkci jít nemůže.

Pokud bude v určitém čase a místě tedy platit nejmírnější stupeň, bude moci ve vnitřním prostředí být maximálně 1000 lidé ve dvou sektorech po 500, venku platí dvojnásobný počet. Pokud je akce pro stojící diváky, platí v obou případech poloviční čísla. Při vyhlášení druhého stupně platí ve všech případech poloviční čísla. Pokud bude vyhlášen třetí, čtvrtý nebo pátý stupeň, diváci na kulturní produkci nebudou moci chodit, za určitých podmínek ale budou moci umělci zkoušet.

Muzea a galerie, která jsou také zavřená od 14. října, budou bez omezení pro veřejnost přístupná pouze při platném prvním stupni. Při druhém stupni mají tyto instituce omezit svou kapacitu na 50 procent, při třetím na čtvrtinu kapacity a při čtvrtém a pátém stupni se uzavřou. Kapacita je však u různých galerií a muzeí různá, většinou maximální kapacitu nemají ani stanovenou.

Hrady, zámky a další památky mohou při prvním stupni pouštět skupiny po maximálně 50 lidech, při druhém stupni nesmějí být skupiny větší než 30 lidí a při třetím stupni mohou na prohlídky jen skupiny do deseti lidí. Při čtvrtém a pátém stupni zůstanou uzavřené; památky ve správě státu již po říjnovém uzavření ukončily sezonu.

U knihoven plán při prvním stupni počítá jen s organizačními opatřeními, při druhém stupni s omezením počtu osob a s rozestupy mezi nimi. Při třetím stupni se počet osob ještě omezí, pokud se vyhlásí čtvrtý stupeň, budou se objednané knihy půjčovat nebo vracet přes okénko, v nejhorším stupni bude možná operace s knihami jen bezkontaktně.

Témata:  Koronavirus COVID-19 kultura kina divadla

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy