Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí zhodnotilo roční fungování EET

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka / INCORP images

1. prosince 2016 odstartovalo jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí – elektronická evidence tržeb.

Od té doby se do ní zapojilo 161 tisíc podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Ti zaevidovali dohromady 3,6 miliardy účtenek s celkovou sumou přiznaných tržeb 1,3 bilionu korun.

„Systém od prvního dne funguje bez technických problémů. A co je důležité, díky EET se nám daří naplňovat naše stanovené cíle. K 1. prosinci máme meziroční nárůst DPH na úrovni veřejných rozpočtů o 30,8 mld. Kč. Samotné EET pak přineslo pro inkaso DPH od ledna do října tohoto roku 3,6 miliardy. Očekáváme, že na konci roku to bude 5 mld. Kč,“ vypočítává ministr financí Ivan Pilný. „Z této celkové částky půjde více než 1 miliarda do obecních rozpočtů v rámci rozpočtového určení daní. Pro obec s tisíci obyvateli to znamená přibližně 100 000 Kč navíc,“ upřesňuje ministr financí.

Elektronická evidence tržeb má také stabilně většinovou podporu české veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu, který v listopadu 2017 pro Finanční správu provedl Ústav empirických výzkumů STEM. Jako pozitivní opatření vnímá evidenci tržeb dlouhodobě více než 60 % občanů. Stále také stoupá podíl lidí, kteří jednoznačně zastávají názor, že EET přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Většina lidí si rovněž nemyslí, že by kvůli EET musela skončit velká část podnikatelů.

„Obavy z dlouhého čekání na účtenku v obchodech ani z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily. Naopak v segmentu hospod, restaurací a hotelů jsme zaznamenali nárůst počtu registrací k DPH o téměř tisíc plátců,“ uvádí náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. „K hladkému náběhu pomohla také více než stovka konferencí a seminářů, které jsme uspořádali ve spolupráci s profesními svazy po celé republice. V informační kampani budeme pokračovat i v nadcházejících dvou fázích EET,“ doplňuje náměstkyně.

Do své třetí a čtvrté fáze vstoupí EET v příštím roce. Třetí fáze, která odstartuje 1. března 2018, se bude týkat například svobodných podnikání, jako jsou lékaři či právníci, a také podnikatelů, kteří vyrábějí pečivo, cukrářské výrobky nebo uzeniny. Čtvrtá fáze bude zahájena 1. června 2018 a bude se vztahovat například na kadeřnické a masérské služby, řemesla a výrobce hraček nebo oděvů. Ministerstvo financí uspořádá pro podnikatele v příštím roce konference s doprovodným veletrhem pokladních řešení, a to v Praze, Brně a Ostravě. Veškeré informace k EET jsou dostupné na webu www.etrzby.cz.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) ekonomika DPH Ministerstvo financí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy