Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouské banky se důsledkům krize nevyhnou

Rakouské banky se podle člena Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) a guvernéra rakouské centrální banky Ewalda Nowotnyho nevyhnou negativním důsledkům dluhové krize v eurozóně, a to i přesto, že vlastní poměrně málo dluhopisů problematických zemí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

"Rakouské banky nebudou schopny uniknout těmto negativním vlivům, a to i přes relativně malou angažovanost v zadlužených zemích," uvedl Nowotny. Nejistota na světových finančních trzích se už podle něj projevila na ziskovosti rakouských bank ve druhém pololetí letošního roku.

"Konsolidovaný ukazatel jádrového kapitálu rakouských bank byl v polovině roku na úrovni 10,3 procenta. Centrální banka se ale domnívá, že ho musí ještě zvýšit, protože je na nižší úrovni než v jiných evropských bankách," řekl Nowotny. Řada evropských bank má podle něj tento ukazatel na úrovni 11,8 procenta. "A v dceřiných bankách rakouských finančních institucí z východní, střední a jihovýchodní Evropy dosahuje tento ukazatel kapitálové přiměřenosti až 13,3 procenta," připomněl Nowotny. To podle něj naznačuje, že rakouské banky mají dostatečně vysoké kapitálové rezervy.

Témata:  banky krize Rakousko

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.