Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České banky čelí kybernetickým útokům. Klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví

Komerční banka
Komerční banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Některé české banky se potýkají s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Problémy hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank i Fio banka. Vyplývá to ze sdělení jejich mluvčích a informací na sociální síti X, dříve twitter. Mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša ČTK řekl, že banky zaznamenaly kybernetické útoky, podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka jde o organizovaný útok ze zahraničí. ČTK zjišťuje vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli mohou být některé naše on-line služby (internetové a mobilní bankovnictví, webové stránky) nedostupné. O spuštění služeb budeme klienty informovat. Pracujeme na jejich zprovoznění s důrazem na dodržení maximální bezpečnosti," sdělila ČTK mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Výpadek mobilního bankovnictví ČSOB potvrdila ČTK mluvčí banky Michaela Průchová.

"V tuto chvíli identifikujeme snahy o nějaký DDoS útok, nicméně se nám je daří poměrně efektivně manageovat. Klienti mohou zaznamenat pomalejší načítání webových stránek, ale jinak vše funguje, jak má,“ popsal pro server iROZHLAS.cz Filip Hrubý z České spořitelny. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu.

Fio banka od dnešního rána eviduje nefunkčnost svého webu, internetového a mobilního bankovnictví a také investiční aplikace e-Broker, uvedl Heřmánek. "Dle našich informací se jedná o důsledky organizovaného kybernetického útoku ze zahraničí, který míří na český bankovní sektor a zasáhl vícero tuzemských bank," dodal.

Air Bank na síti X hlásí výpadek mobilního a internetového bankovnictví. "Na karty výpadek nemá vliv, můžete tedy platit i vybírat, jak jste zvyklí. Pracujeme už na tom, aby bylo vše zase brzy v pořádku," uvedla.

Témata:  internetové bankovnictví banky hackeři platby přes internet Komerční banka

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy