Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šestici největších bank v ČR klesly meziročně zisky o 2,5 miliardy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala v letošním prvním pololetí celkem 37,1 miliardy Kč. Ve stejném období loni to bylo 39,6 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním důvodem snížení zisku o 2,5 miliardy je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů bank. Mohlo k tomu přispět i zavedení daně z neočekávaných zisků, dodali.

"Společným jmenovatelem poklesu ziskovosti velkých bank je pokles čistých úrokových výnosů. Ten souvisí s konkurenčními tlaky v odvětví, kvůli kterým začaly finanční domy atraktivněji úročit depozita," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Určitou roli sehrála podle něj i takzvaná windfall tax, která proces zdražení depozit urychlila. Nicméně i bez daně z mimořádných zisků by banky nakonec úroky na depozitech zvedly, jelikož by je k tomu donutila konkurence, podotkl.

Výrazný vliv na pokles zisků tuzemských bank měly v první řadě čisté úrokové výnosy, které většině bank poklesly kvůli aktuálnímu nastavení měnové politiky České národní banky, souhlasil analytik XTB Tomáš Cverna. ČNB ponecháním sazeb podle něj snižuje komerčním bankám prostor pro výrazný nárůst úrokových výnosů. Ty tak i vlivem poměrně vysoké srovnávací základny z loňského roku vykázaly za první pololetí pokles.

V případě Unicredit výsledky ovlivnila slovenská pobočka, která je závislá na úrokových sazbách z eurozóny, upozornil Cverna. Nabízení vyšších úrokových sazeb na vklady klientů má podle něj za cíl optimalizovat daňový základ pro windfall tax, která je platná od začátku letošního roku do roku 2025. Aktuální přístup ČNB k úrokovým sazbám a daňová optimalizace indikují nižší výběr z této daně ministerstvem financí. "Pololetní výsledky mě utvrzují v tom, že stát celkově vybere nanejvýš nižší jednotky miliard korun," odhadl.

ČSOB klesl v prvním pololetí čistý zisk o šest procent na 9,5 miliardy Kč, Komerční bance o 2,9 procenta na 8,1 miliardy Kč, České spořitelně se snížil o 16 procent na 9,3 miliardy korun, Monetě o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun a Raiffeisenbank o 21 procent na 2,37 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 5,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 23 procent.

Těchto bank se týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.

Témata:  banky CZK

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?