Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak a proč investovat do dluhopisů. Na co si dát pozor?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V posledních letech získávají na oblibě dluhopisy českých firem. Oproti méně rizikovým státním dluhopisům nabízejí velmi slušný výnos. Firemní dluhopisy jsou navíc cenově dostupné, k jejich nákupu mnohdy stačí nižší desítky tisíc korun. Jaké možnosti má český dluhopisový investor? A na co si musí dát pozor?

Není žádným tajemstvím, že se Češi do rizikovějších investic příliš nehrnou. Když přemýšlejí o zhodnocení svých úspor, většinou hledají zajímavý výnos a současně minimální riziko. Problém je, že takové příležitosti prakticky neexistují. Například u bezpečných spořicích a termínovaných vkladů sice máte jistotu navrácení původně vložené částky (vklady jsou ze zákona pojištěny), ale roční zhodnocení je minimální, obvykle v zanedbatelných jednotkách procent. Pokud chcete získat ze svých úspor více, budete se muset poohlédnout po rizikovějších příležitostech. Mezi ně patří například dluhopisy.

Podílové fondy nabízejí mix dluhopisů

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele dluhopisu (takzvaného emitenta) vyplatit jeho majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. „K dluhopisům se dostanou lidé nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové,“ uvádí Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Obecně jsou za rizikovější považovány firemní dluhopisy, současně však slibují vyšší výnos. Naopak státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější,“ dodává Miloslav Kufa.

Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.

Individuální nákup dluhopisů

V posledních letech se na českém trhu rozrostla nabídka českých firemních dluhopisů. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, hotel, potřebuje nakoupit zásoby nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá. Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 %.

Pokud vás láká myšlenka investovat do dluhopisů samostatně, zajímejte se především o to, komu půjčujete. „Největším rizikem je totiž situace, kdy vám firma peníze nevrátí. Může se stát, že plánovaný podnikatelský záměr nevyjde a firma se dostane do problémů se splácením,“ upozorňuje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. V lepším případě se vám podaří dohodnout na postupných splátkách, v horším budete čekat, co zbude při rozprodeji majetku firmy. „Problémem u dluhopisů malých firem může být i likvidita. V případě požadavku dřívějšího prodeje se nenajde nikdo, kdo by dluhopisy odkoupil,“ dodává Roman Outrata.

Témata:  dluhopisy ekonomika finance

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy