Co si počít s poškozenou bankovkou? Mohu ji při placení nepřijmout? Co když si toho všimnu pozdě? Kdo mi ji vymění a kolik mě to bude stát? Na tyto a podobné otázky odpovídají experti z České národní banky (ČNB).
Asi každému už se někdy stalo, že při vytahování peněz z kapsy se tu utrhnul růžek, tu se celá bankovka ošklivě natrhla. A člověk se zděsí, že teď už peníze v obchodě nebudou chtít.
To je naštěstí omyl. "Pokud jde o běžné poškození jako jsou třeba chybějící růžky bankovek nebo natržení, bankovky se mění bez problémů," tvrdí pracovnice ČNB. A pokud vám takovou bankovku v obchodě přece jen odmítnou, v bance budou určitě vstřícnější.
Na druhou stranu - pokud se vám zdá, že tisícovkou, kterou vám v obchodě vracejí, prošla snad válečnou zónou, můžete ji odmítnout převzít. Povedlo se vám bankovku přetrhnout vejpůl? Ani tehdy není vše ztraceno.
"Pokud máte v ruce větší než poloviční část bankovky, máte nárok na novou, neporušenou. Pochopitelně pokud máte jen malou část, máte smůlu," upozorňuje pracovnice.
A jedna zajímavost - vytištění jedné bankovky vyjde přibližně na dvě koruny a padesát haléřů. A vzhledem k tomu, že v oběhu je 400 milionů bankovek různých nominálních hodnot, hodí to celkem miliardu.
Související
12. listopadu 2024 10:26
30. září 2024 11:43
3. září 2024 12:21
22. srpna 2024 13:18
22. července 2024 15:16