Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co dělat s poškozenými nebo roztrhanými penězi?

CZK
CZK
Foto: Pixabay

Co si počít s poškozenou bankovkou? Mohu ji při placení nepřijmout? Co když si toho všimnu pozdě? Kdo mi ji vymění a kolik mě to bude stát? Na tyto a podobné otázky odpovídají experti z České národní banky (ČNB).

Asi každému už se někdy stalo, že při vytahování peněz z kapsy se tu utrhnul růžek, tu se celá bankovka ošklivě natrhla. A člověk se zděsí, že teď už peníze v obchodě nebudou chtít.

To je naštěstí omyl. "Pokud jde o běžné poškození jako jsou třeba chybějící růžky bankovek nebo natržení, bankovky se mění bez problémů," tvrdí pracovnice ČNB. A pokud vám takovou bankovku v obchodě přece jen odmítnou, v bance budou určitě vstřícnější.

Na druhou stranu - pokud se vám zdá, že tisícovkou, kterou vám v obchodě vracejí, prošla snad válečnou zónou, můžete ji odmítnout převzít. Povedlo se vám bankovku přetrhnout vejpůl? Ani tehdy není vše ztraceno.

"Pokud máte v ruce větší než poloviční část bankovky, máte nárok na novou, neporušenou. Pochopitelně pokud máte jen malou část, máte smůlu," upozorňuje pracovnice.

A jedna zajímavost - vytištění jedné bankovky vyjde přibližně na dvě koruny a padesát haléřů. A vzhledem k tomu, že v oběhu je 400 milionů bankovek různých nominálních hodnot, hodí to celkem miliardu.

Témata:  Peníze CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.