Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete zhodnotit své úspory? Pozor na družstevní záložny

Chcete zhodnotit své úspory? Pozor na družstevní záložny

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Máte úspory, chcete je zhodnotit a vybrali jste si družstevní záložnu, protože nabízí vysoké úroky? V tom případě byste měli zpozornět! Právě družstevní záložny vyšly ze zátěžových testů Česká národní banky (ČNB) jako rizikové. Hrozbou jsou totiž vysoké úroky v době, kdy jsou úroky u všech ostatních bankovních institucí na historických minimech. Jinak je český bankovní sektor stabilní i přes pokračující ekonomickou recesi, tvrdí ČNB.

Některé družstevní záložny se už dostaly do problémů kvůli poskytování velkého množství špatných úvěrů, což v kombinaci s poskytováním vysokých úroků ohrožuje stabilitu záložen. Například Metropolitní spořitelní družstvo nemůže na základě rozhodnutí ČNB poskytovat úvěry a vyplácet vklady klientů, peníze mu kvůli podezřelým půjčkám zablokovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

V polovině května centrální banka zahájila správní řízení s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry.

Vláda proto nedávno schválila pro záložny přísnější podmínky. Návrh novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech počítá s omezením bilanční sumy kampeliček na pět miliard korun; následně by se musely stát bankami, nebo pokračovat v činnosti bez možnosti růstu. Dalším z návrhů je zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek. Návrh musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Hlavním rizikem pro českou ekonomiku v následujících dvou letech zůstává výraznější propad ekonomické aktivity podniků a domácností, což by vedlo ke snížení příjmů.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) finance

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.