Vrácení DPH ze zemí EU: Lhůta pro podání žádosti se blíží

Podnikatelé, kteří v roce 2017 zaplatili v ceně nakoupeného zboží či služby místní DPH v některé ze zemí EU, mají možnost požádat o její vrácení. Lhůta ale vyprší již 30. září. Nejčastěji jde o faktury za hotely, vstupné na kongresy, výstavy, veletrhy, pohonné hmoty a další. Na vrácení daně podnikatelé často zapomínají. Jde přitom o významnou úsporu zvláště v případě menších firem se zaměstnanci, kteří často cestují do zemí EU.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

„O vrácení může požádat každý český plátce DPH, který nemá ve státě vrácení sídlo ani provozovnu pro účely této daně. Členské státy vrací DPH zaplacenou za zboží a služby, které český plátce použije pro svou ekonomickou činnost,“ uvedla Gabriela Hoppe ze společnosti Grant Thornton Tax & Accounting. Podmínky pro nárokování DPH jsou obdobné jako v případě nárokování DPH v českém daňovém přiznání. Žádost je nutno podat v České republice, elektronicky, prostřednictvím elektronického portálu spravovaného Generálním finančním ředitelstvím. „Žádost musí být podepsána elektronickým podpisem, ale je možné k jejímu podání zplnomocnit daňového poradce,“ vysvětlila Gabriela Hoppe.

Žádost se podává jednou ročně. Pokud je ale částka nárokované daně vyšší než 400 eur, lze ji podávat také v průběhu roku, a to jednou za čtvrtletí. Minimální částka DPH, o kterou je možné žádat, je 400 EUR. Pokud je žádost za kratší období než jeden rok, je minimum 50 EUR. Systém funguje samozřejmě i recipročně: o českou DPH mohou žádat DPH plátci z jiných členských států, kteří v tuzemsku přespí nebo třeba nakoupí pohonné hmoty.

Loading...
Témata: dph | EU | podnikatelé | EUR | MoneyMAG.cz

Diskuze: Vrácení DPH ze zemí EU: Lhůta pro podání žádosti se blíží

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky