SŠ mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou žáky bez zkoušek

Ředitelé středních škol mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou uchazeče o čtyřleté maturitní obory bez přijímacích zkoušek. Podmínkou je, že počet zájemců o studium v dané škole nepřevyšuje předpokládaný počet přijímaných a ředitel tuto možnost už dřív uvedl v kritériích pro přijetí. Uchazeči se mohli k přijímacímu řízení na střední školy hlásit do 1. března.

školství
reklama

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z češtiny a matematiky, se mají podle dosavadního harmonogramu konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky by měly být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ale minulý týden uvedla, že úřad kvůli epidemii covidu-19 zvažuje posunutí termínů. Rozhodnout by se podle ní mohlo do konce příštího týdne. Už loni se přijímací zkoušky kvůli epidemii konaly místo dubna v červnu.

"Celkový přehled o uchazečích, kteří letos budou konat jednotnou přijímací zkoušku, v současné chvíli ještě nemáme," řekl na dotaz ČTK Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu. Školy podle něj mohou předat údaje o uchazečích do informačního systému Cermatu do poloviny tohoto týdne. Loni se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69.000 uchazečů a na osmiletá či šestiletá gymnázia kolem 25.000 žáků pátých a sedmých tříd. Většina se hlásila na dvě školy.

Kvůli epidemii covidu-19 oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) už loni na podzim, že jednotné přijímací zkoušky budou letos povinné jen na víceletých gymnáziích. Na čtyřletých oborech se konat nemusí. Ředitelé škol se mohli do konce ledna rozhodnout, zda místo zkoušek organizovaných Cermatem budou dělat jen vlastní školní přijímací zkoušky, případně budou moct přijmout uchazeče bez zkoušek, pokud jejich počet nepřesáhne počet nabízených míst. Většina škol podle zjištění ČTK zůstala u jednotných přijímacích testů.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek letos prodlouží čas. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, letos zatím ministerstvo počítá s tím, že se budou konat obvyklé dva termíny.

Zájemci o obory s talentovou zkouškou mohli v aktuálním školním roce podávat přihlášku do 30. listopadu. Talentové zkoušky do uměleckých oborů se dělaly v lednu, na sportovních gymnáziích jejich období začalo rovněž v lednu a potrvá do konce března.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky