přijímací zkoušky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Vláda odsouhlasila digitalizaci přijímacího řízení na SŠ

Aktuality

Navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol na přihlášce a snazší přístup k informaci o přijetí – to vše by měla přinést chystaná digitalizace přijímacího řízení na střední školy. Umožnit to má novela školského zákona, kterou připravilo ministerstvo školství a s níž dnes vyjádřila souhlas vláda. Novela má být účinná od 1. 1. 2024, uchazeči by tak měli mít možnost přihlašovat se elektronicky na SŠ už v příštím roce.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Uchazeči budou mít u zkoušek na SŠ dva pokusy i při třech přihláškách

Aktuality

Na jednotné přijímací zkoušky budou mít uchazeči o středoškolské studium v roce 2024 dva pokusy, i když by zřejmě mohli podávat tři přihlášky. Pokud zákonodárci schválí změnu zákona, mohli by přihlášky posílat elektronickou cestou. Přitom by si školáci měli sami stanovovat pořadí přihlášek na obory a školy, kde by chtěli studovat nejvíc. Umožněno by mělo být i podávání papírových přihlášek. Na jednání sněmovního školského výboru to dnes řekli ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství (MŠMT) Jan Mareš.

školství

SŠ mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou žáky bez zkoušek

Aktuality

Ředitelé středních škol mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou uchazeče o čtyřleté maturitní obory bez přijímacích zkoušek. Podmínkou je, že počet zájemců o studium v dané škole nepřevyšuje předpokládaný počet přijímaných a ředitel tuto možnost už dřív uvedl v kritériích pro přijetí. Uchazeči se mohli k přijímacímu řízení na střední školy hlásit do 1. března.

Ilustrační fotografie

Střední školy budou moci přijímat žáky bez zkoušek

Aktuality

Ministerstvo školství vydalo opatření k úpravě přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. Potvrdilo v něm již dříve avizovanou změnu, že letos nebudou na čtyřletých maturitních oborech povinné jednotné přijímací zkoušky. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Ředitelé středních škol budou moct uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek. Na víceletá gymnázia by se měly státní přijímací zkoušky konat jako obvykle včetně dvou termínů.

školství

Jeden pokus na přijetí nemá vliv, i přes víc stresu, tvrdí ředitelé SŠ

Aktuality

K jedinému letošnímu termínu jednotné přijímací zkoušky na střední školy zamířili dnes uchazeči o čtyřleté maturitní obory. Na řadu škol je násobný převis přihlášek. Kvůli omezení pokusů k napsání testů ze standardních dvou na letošní jeden mohli být podle ředitelů škol uchazeči ve větším stresu, jejich šance na přijetí by ale jediný termín moc ovlivnit neměl. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které dnes oslovila ČTK.

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy