Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo je proti konfiskaci majetku Kremlu: Obává se žalob za II. světovou válku

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Wikimedia Commons

Evropská unie nebude moci podporovat konfiskaci zmrazených ruských aktiv, protože Německo je kategoricky proti. Uvedl deník The Wall Street Journal.

Německo se rozhodně postavilo proti plánům na konfiskaci zmrazených aktiv Kremlu určených pro obnovu a vojenskou podporu Ukrajiny, uvedl v neděli deník The Wall Street Journal.

Úřady v Německu se domnívají, že tyto peníze by měly zůstat nedotčeny, aby mohly následně posloužit jako páka při jednání o ukončení války a navrácení území Ukrajiny.

Dalším důvodem, proč Berlín odmítá zabavit majetek, může být ochrana německých firem, které stále operují v Rusku, před možnou odvetnou konfiskací. Toto rozhodnutí by navíc mohlo vytvořit precedent a vyvolat nové žaloby proti Německu týkající se válečných zločinů spáchaných během druhé světové války, upozorňuje deník.

V sobotu 27. dubna v televizním vysílání Ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Malyuska představil tři možnosti využití zmrazených ruských aktiv.

První, nejoptimističtější, scénář počítá s konfiskací veškerého zmrazeného ruského majetku ve prospěch Ukrajiny.

Druhá možnost je neutrální a zahrnuje použití příjmů jako zajištění pro získání dluhového financování pro Ukrajinu. Příjmy by byly brány v úvahu po dobu 10 let, ale inkasovány by byly ihned v jedné platbě.

Třetí, pesimističtější scénář, předpokládá, že Ukrajina obdrží pouze aktuální odhad příjmů vyplývajících z ruských aktiv, což by bylo maximálně 5 miliard eur ročně.

Témata:  Rusko Německo Olaf Scholz válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy