Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo je proti konfiskaci majetku Kremlu: Obává se žalob za II. světovou válku

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Wikimedia Commons

Evropská unie nebude moci podporovat konfiskaci zmrazených ruských aktiv, protože Německo je kategoricky proti. Uvedl deník The Wall Street Journal.

Německo se rozhodně postavilo proti plánům na konfiskaci zmrazených aktiv Kremlu určených pro obnovu a vojenskou podporu Ukrajiny, uvedl v neděli deník The Wall Street Journal.

Úřady v Německu se domnívají, že tyto peníze by měly zůstat nedotčeny, aby mohly následně posloužit jako páka při jednání o ukončení války a navrácení území Ukrajiny.

Dalším důvodem, proč Berlín odmítá zabavit majetek, může být ochrana německých firem, které stále operují v Rusku, před možnou odvetnou konfiskací. Toto rozhodnutí by navíc mohlo vytvořit precedent a vyvolat nové žaloby proti Německu týkající se válečných zločinů spáchaných během druhé světové války, upozorňuje deník.

V sobotu 27. dubna v televizním vysílání Ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Malyuska představil tři možnosti využití zmrazených ruských aktiv.

První, nejoptimističtější, scénář počítá s konfiskací veškerého zmrazeného ruského majetku ve prospěch Ukrajiny.

Druhá možnost je neutrální a zahrnuje použití příjmů jako zajištění pro získání dluhového financování pro Ukrajinu. Příjmy by byly brány v úvahu po dobu 10 let, ale inkasovány by byly ihned v jedné platbě.

Třetí, pesimističtější scénář, předpokládá, že Ukrajina obdrží pouze aktuální odhad příjmů vyplývajících z ruských aktiv, což by bylo maximálně 5 miliard eur ročně.

Témata:  Rusko Německo Olaf Scholz válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy