Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus: přes 28 200 nakažených, 563 mrtvých, 26 zemí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Výběr informací o novém typu koronaviru. Nákaza novým koronavirem se poprvé objevila před dvěma měsíci, 8. prosince 2019; podle jiných zdrojů již 1. prosince 2019.

- Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Nemoc se postupně rozšířila do 26 zemí světa, kde si dosud vyžádala 28.200 nakažených, z nichž 563 lidí zemřelo.

- Čína 30. ledna informovala, že nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií země včetně Tibetu, ve čtvrtek ale generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že epidemií nejsou zasaženy všechny čínské provincie. Epidemie přiměla čínské úřady k opatřením proti šíření nákazy, což postihlo i ekonomiku, zejména dopravu, turistiku a obchod. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli epidemii vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Organizace tak učinila teprve pošesté ve své historii.

- Nový typ koronaviru je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Podle dvou článků zveřejněných v časopise Nature nákazu na lidi zřejmě přenesli netopýři. Genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi zkoumaných pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem, uvedli čínští vědci. Čína před tím oznámila dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat jako další z preventivních opatření a vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se přenesl na lidi na trhu ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř.

- Čínská vláda nařídila v celé zemi kontroly a hygienická opatření v osobní dopravě. V mnoha městech byly zrušeny oslavy lunárního Nového roku. Čínský prezident Si Ťin-pching na zvláštní schůzi politbyra komunistické strany prohlásil, že země vede "všelidovou válku," která má cestou prevence epidemii zastavit. Nejvyšší čínské vedení již také přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv.

- Spojení s pevninskou Čínou kvůli novému koronaviru zrušila na různě dlouhou dobu řada světových leteckých společností včetně British Airways, Air France, Air Canada, American Airlines či United Airlines. Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou patří například Severní Korea, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Omán, Saúdská Arábie, Írán, Indonésie, Nový Zéland, Filipíny, z evropských zemí omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie. Zákaz české vlády pro přímé lety mezi Čínou a Českem bude platit od 9. února do odvolání.

- Čínská média v pondělí oznámila, že se pracovníkům ve Wu-chanu podařilo za deset dní dokončit stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit nakaženým. Další, ještě větší zařízení, má první pacienty začít přijímat již dnes. Do oblasti také dorazilo kolem 1400 vojenských lékařů, kteří se mají o nemocné starat.

- Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing počátkem týdne uvedla, že Čína naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny zaslalo. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko si musí zdravotnické rezervy ponechat pro případ náhlé potřeby. Česká vláda ale schválila deset milionů korun jako humanitární pomoc pro Čínu prostřednictvím WHO.

- Ekonomové se obávají, že šíření infekce citelně postihne čínskou ekonomiku. Tempo jejího růstu podle nich v tomto čtvrtletí prudce zvolní a v meziročním srovnání by HDP mohl vykázat méně než dvouprocentní růst oproti předchozímu kvartálu, kdy HDP meziročně vzrostl o šest procent. Možný je i pokles.

- Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Z dosavadních obětí jich 80 procent bylo starších 60 let a přes 75 procent mělo další zdravotní problémy. Čínská televize ve středu uvedla, že tým výzkumníků na univerzitě v Če-ťiangu našel účinný přípravek na léčbu nakažených novým typem koronaviru. Podobně experti v Británii televizi Sky News řekli, že učinili zásadní průlom ve vývoji vakcíny. Thajský ministr zdravotnictví v pondělí informoval o případu 71leté Číňanky testované pozitivně na koronavirus, která se uzdravila po podání kombinace antivirových léků používaných proti viru HIV a chřipce. Nyní je stejnou kombinací v Thajsku léčena druhá pacientka z Wu-chanu.

- Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

- Nový koronavirus podle expertů není tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který po celém světě do července 2003 usmrtil 774 lidí z více než 8000 nakažených. V Číně si však již nový koronavirus vyžádal více obětí než epidemie SARS, která v této asijské zemi zabila 349 lidí. Na Blízkém východě se v roce 2012 objevila infekce MERS, na niž podle WHO zemřelo 858 lidí z téměř 2500 nakažených.

Přehled zemí, kde se již vyskytly případy nakažení novým koronavirem (řazeno podle počtu nakažených):

ZEMĚ POČET NAKAŽENÝCH POČET ÚMRTÍ Čína 28.054 562 Japonsko 45 0 Singapur 28 0 Thajsko 25 0 Jižní Korea 23 0 Austrálie 14 0 Německo 12 0 Malajsie 12 0 USA 12 0 Tchaj-wan 11 0 Vietnam 10 0 Francie 6 0 Spojené arabské emiráty 5 0 Kanada 5 0 Indie 3 0 Filipíny 3 1 Itálie 2 0 Rusko 2 0 Velká Británie 2 0 Kambodža 1 0 Finsko 1 0 Nepál 1 0 Španělsko 1 0 Srí Lanka 1 0 Švédsko 1 0 Belgie 1 0 CELKEM 28.281 563

Témata:  koronavirus Čína nemoc zdravotnictví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy