nemoc

Ilustrační fotografie

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní? Když přijdou první příznaky, už většinou bývá pozdě, tvrdí pojišťovna

Pojištění

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná prevence v podobě sjednání životního pojištění pro tento typ rizika. V případě prvních příznaků nemoci, nebo dokonce užívání medikace, už se totiž člověk stává prakticky nepojistitelným.

Ilustrační fotografie

Lékárnice radí: Odhalte osteoporózu včas

Magazín

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace1. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel. Jak onemocnění předcházet a kde se nechat preventivně vyšetřit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ilustrační fotografie

Za hranicemi paměti: jaká je budoucnost pacientů s Alzheimerem?

Magazín

21. září připadá na Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci, vůbec nejčastější formy demence. Přestože se v průběhu času vyvinul obraz toho, jak toto onemocnění postihuje mozek, ovlivňuje myšlení a mění „k nepoznání“ životy milionů lidí na celém světě, prognózy pro pacienty stále nejsou příliš nadějné a řada aspektů tohoto onemocnění je pro nás pořád záhadou. Zatím ho nelze vyléčit, možné je jen zpomalení, a to za předpokladu, že se nemoc odhalí včas. A právě s včasnou diagnostikou může významně pomoci umělá inteligence.

Ilustrační fotografie

Jizvení plic je třeba léčit včas, varují pneumologové

Magazín

Stovkám lidí v Česku se jizví plíce. K tomu dochází z nejrůznějších důvodů, důležité ale je zachytit jizvení včas a nasadit tzv. antifibrotickou léčbu. Ta zpomaluje proces, kdy v plicích mizí plocha k dýchání. Desítky pacientů se závažnými nemocemi, které mohou plicní fibrózu provázet, však nechodí na pravidelné kontroly plic, které by mohly lékaře na počínající jizvení včas upozornit.

Ilustrační fotografie

Jaro k pláči: Co dělat, když oči svědí, pálí a slzí od alergie?

Magazín

Jaro si řada z nás spojuje s velmi krásným obdobím, kdy se otepluje, všechno zelená a kvete. Pro alergiky to ale znamená období, kdy se také znovu objevuje alergie a s tím i zátěž pro jejich oči, které svědí, pálí a slzí. Alergie očí je nejen nepříjemná, ale může být pro náš zrak i nebezpečná. Jak na alergie vyzrát a našim očím ulevit?

Ilustrační fotografie

V potrubí s teplou vodou se na kolínském sídlišti objevila legionella

Aktuality

Středočeská hygiena eviduje tři izolované případy legionelly na kolínském sídlišti. Výskyt bakterie potvrdili hygienici ve vzorcích teplé vody z okolí Moravcovy ulice. Středočeská hygiena o tom dnes informovala na webu. Provozovatel vodárenské soustavy Energie AG Kolín provádí další opatření včetně dezinfekce, informoval o tom v prohlášení. Podle ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného je zvýšený výskyt legionelly v teplé vodě nežádoucí, situace ale není vážná.

Ilustrační fotografie

Podle expertů může očkování proti chřipce snížit i riziko demence či mrtvice

Magazín

Očkování proti chřipce a pneumokokům by mohlo prodloužit život ve zdraví ve stáří. Výzkumy z posledních 15 let ukázaly, že se u očkovaných snížilo riziko Alzheimerovy choroby, mozkové mrtvice či infarktů. Novinářům to dnes v Praze řekli šéfka Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký, který nyní předsedá světové asociaci pro stárnutí Global Ageing Network (GAN). Podle Horeckého má v Česku očkování asi 27 procent lidí nad 65 let, proočkovanost je tak pod průměrem zemí EU. Očkování má od září podpořit informační kampaň.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi jsou od zrušení karenční doby o třetinu více nemocní, loni prostonali rekordních 91 milionů dní

Komentář Lukáše Kovandy: Prognóza, že Češi budou po zrušení karenční doby „více nemocní“, se potvrzuje. Loni totiž prostonali celkem přes 91 milionů dní, vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení (zde). Jde o mnohaletý rekord. S výjimkou roku 2021, který byl ovšem ještě poznamenán pandemií onemocnění covid-19, se totiž jedná o nejvyšší počet prostonaných dní od roku 2007. Zrušení karenční doby je hlavním trvale působícím důvodem citelného nárůst počtu prostonaných dní.

Ilustrační fotografie

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění, upozorňuje pediatr

Magazín

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda Rýznara málokdo. Jaká souhra událostí k alarmující situaci podle něj vedla? Jak to, že u dětí poklesla imunitní paměť? Proč mohou být RS viry horší než černý kašel? Nejen nad tím se lékař zamýšlí v aktuálním komentáři.

Ilustrační fotografie

V Česku chybí antibiotika. Jak vidí situaci ministerstvo?

Aktuality

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj.

Ilustrační fotografie

V Česku chybí dětské ibuprofenové sirupy a čípky. Nurofen nebude až do března

Aktuality

Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Podrobnosti ČTK u farmaceutické firmy zjišťuje. Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti. U čípků výrobce termín obnovení výroby neuvádí.

Ilustrační fotografie

Magazín

Ordinace se začínají plnit pacienty se zlomeninami. Jak se jim vyhnout, co mohou odhalit a jak se postupuje při jejich léčbě?

V aktuálním období začíná Česko ve větším měřítku pokrývat první sníh a teploty místy klesají průměrně k -5 °C. Zejména ve městech se lidé začínají potýkat s nenápadnými kluzkými místy oproti loužím, případně s náledím na chodnících. Právě v důsledku náledí se v nemocnicích objevili první pacienti s pohmožděninami, poraněními svalů, vazů a kloubů či zlomeninami. Zejména starším a méně mobilním osobám proto lékaři v případě náledí doporučují, aby raději omezili vycházení ven.

Ilustrační fotografie

Počet akutních respiračních nemocí roste, chřipka nejvíc u dětí

Aktuality

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

Ilustrační fotografie

Válek čeká, že v listopadu bude v nemocnicích přibývat lidí s covidem i chřipkou

Aktuality

V listopadu bude podle očekávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přibývat v nemocnicích pacientů kvůli covidu-19 i kvůli chřipce. Ministr to dnes novinářům řekl při návštěvě Fakultní nemocnice Brno, kam přijel s očkovací kampaní ministerstva nazvanou Očkujme se pro život beze strachu. Ministerstvo kampaň zahájilo v říjnu a chce jí motivovat lidi k očkování. Čtvrtou dávku dnes v Brně dostal herec Petr Čtvrtníček, který je tváří kampaně. Lidí, kteří mají v Česku čtvrtou dávku očkování proti nemoci covid-19, je podle Válka přes půl milionu a blíží se k 600.000.

VZP

VZP bude hradit nový lék na cystickou fibrózu dětem už od šesti let

Pojištění

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude hradit nový lék na cystickou fibrózu Kaftrio dětem od šesti let, dosud ho dostávají starší 12 let. Počítá s úhradou ročně pro 43 z nich, které splní i další kritéria stanovená odbornou společností, uvedla dnes VZP v tiskové zprávě. Cystická fibróza je vzácné nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především dýchací a trávicí systém. V ČR žije asi 700 lidí s touto nemocí, jejich průměrný věk dožití je 25 let.

Ilustrační fotografie

Magazín

Pacienti po covidu mají třikrát vyšší riziko selhání ledvin, ukázala studie

Pacienti po prodělání covidu mají podle studie třikrát vyšší riziko, že skončí na dialýze kvůli selhání ledvin. Více hrozí zejména obézním, lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními problémy, kteří by si i bez prodělání covidu-19 měli nechat ledviny pravidelně kontrolovat. Lékaři po epidemii nevylučují vyšší nápor na své ordinace i dialyzační střediska. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci k Světovému dni ledvin.

Ilustrační fotografie

Nemoc, při níž mozek přestane ovládat svaly, postihne ročně asi 200 Čechů

Magazín

Amyotrofická laterální skleróza (ALS), při níž mozek přestane ovládat svaly, se za rok projeví asi u dvou stovek Čechů. S touto nevyléčitelnou nemocí bez známé příčiny jich podle odhadů žije asi 800, většinou přežijí několik let. V tiskové zprávě o tom dnes informoval spolek ALSA, který pacienty sdružuje. Nemocí trpěli například britský fyzik Stephen Hawking nebo někdejší český premiér Stanislav Gross.

Ilustrační fotografie

V době koronaviru se opomíjí nebezpečí infarktu, varují kardiologové

Magazín

Kardiologové napříč republikou natočili osvětový spot, ve kterém upozorňují na nebezpečí infarktu myokardu. Je nejčastější příčinou úmrtí dospělých v ČR, a přestože lze situaci ovlivnit včasnou léčbou, pandemie koronaviru do toho podle kardiologů hluboce zasáhla. V tiskové zprávě to dnes uvedl přednosta interní kardiologické kliniky ve Fakultní nemocnici Brno Petr Kala. Lidé by proto podle něj neměli podceňovat akutní bolesti na hrudi a dušnost.

Ilustrační fotografie

Covidové prsty: Lékaři upozorňují na vyrážku jako příznak covid-19

Aktuality

Jediným příznakem onemocnění covid-19 mohou být podle lékařů Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy tzv. covidové prsty. Je to vyrážka, která se objevuje zvláště u dětí a mladistvých pacientů jako první příznak onemocnění. Informovala o tom dnes mluvčí FNKV Tereza Romanová.

koronavirus Covid-19

Aktuality

Ne všichni, kdo prodělají covid-19, mají protilátky, tvrdí vědci

Šanghajští vědci zjistili, že krev některých pacientů, kteří se zotavili z nemoci covid-19, vykazuje velmi malou koncentraci protilátek proti koronaviru, u některých nebyly protilátky zjištěny vůbec. Výsledek studie by mohl mít dopad na vývoj vakcíny nebo poznatky o kolektivní imunitě, uvedl hongkongský list South China Morning Post.

koronavirus Covid-19

Kvůli nákaze koronavirem zemřelo již 1 868 lidí. Na celém světě se nakazilo přes 73 000 lidí

Aktuality

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes 72.000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy. Podle nové studie čínských vědců činí úmrtnost na nemoc COVID-19 2,3 procenta.

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.