koronavirus

Ilustrační fotografie

V květnu více podnikatelů živnost přerušilo, než vzniklo nových

Ekonomika

V květnu začalo v Česku podnikat 5008 živnostníků, zatímco 5837 jich své podnikání přerušilo a 1710 svoji živnost trvale ukončilo. Počet nových podnikatelů byl o šest procent vyšší než v květnu loňského roku, zatímco počet přerušených živností se zvýšil o 56 procent. Naopak počet lidí, kteří svoji živnost ukončili, se meziročně snížil. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

očkování

K očkování proti covidu se mohou začít hlásit sociální pracovníci

Aktuality

Od dnešního dne se mohou k očkování proti covidu-19 začít registrovat zaměstnanci pracující v sociálních službách. Po zdravotnících, učitelích a vybraných zaměstnancích kritické infrastruktury jsou další profesní skupinou, která dostane v očkování přednost před vrstevníky.

Ilustrační fotografie

V ČR se zavírají muzea a galerie, některé dostanou výjimky

Aktuality

V České republice se ode dneška znovu zavírají muzea a galerie, země přechází do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Ministerstvo kultury ale několika výstavám udělilo či udělí výjimku, s níž mohou zůstat pro návštěvníky přístupné.

Ilustrační fotografie

Očkování v EU začne od 27. prosince, oznámila šéfka EK

Aktuality

Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. Komise dnes rovněž uvedla, že uzavřela předběžná jednání o nákupu vakcíny od společnosti Novavax.

Koronavirus Covid-19

Aktuality

V ČR začíná plošné testování antigenními testy

Dnes začíná plošné dobrovolné testování na koronavirus. Lidé mohou podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně.

Koronavirus Covid-19

Skóre PES stouplo na 71 bodů

Aktuality

Rizikové skóre PES dnes stouplo o pět bodů zpátky na 71 bodů, kde bylo v neděli a v pondělí. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů za sedm dnů. Body odpovídají čtvrtému stupni rizik. V nejhorším, pátém stupni je už šest krajů, ve třetím jen Praha. Šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý testy prokázaly dalších 7889 případů, což byl nejvyšší denní nárůst od 12. listopadu. Z téměř 30.000 testů bylo pozitivních 27 procent.

Koronavirus Covid-19

Skóre PES kleslo na 66 bodů, včetně antigenních testů je na 61

Aktuality

izikové skóre PES dnes kleslo na 66 bodů, zůstává ve čtvrtém stupni z pěti. Za zlepšením je pokles reprodukčního čísla na 1,16. V pátém stupni je nadále pět krajů, do třetího přibyl k Praze Karlovarský kraj. Při zohlednění všech testů včetně antigenních je PES na 61 bodech a bod ho dělí od třetího, mírnějšího stupně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví, dvojí údaje PES dnes zveřejnilo poprvé.

Systém PES

ČR od pátku přejde zpět do 4. stupně

Aktuality

Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Třetí stupeň platil od 3. prosince, otevřely se obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. Obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou.

Koronavirus Covid-19

Důchody a sociální podpora

Nemocenská kvůli koronaviru by se měla zvýšit. Babiš zaúkoloval ministry

Trojice ministrů dostala za úkol připravit návrh na případné zvýšení nemocenské kvůli covidu. Má to motivovat lidi, aby se nechávali testovat. Po dnešním jednání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) jsou dvě verze - buď vyšší nemocenská, nebo zvláštní příspěvek pro lidi, kteří mají pozitivní PCR test a dodržují izolaci.

Andrej Babiš

Babiš: Opět uzavřené provozy dostanou stoprocentní kompenzaci

Aktuality

Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci. Po dnešním zasedání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) programy zatím neupřesnil, dokončují se a odpoledne je projedná vláda. Kompenzace by se měly týkat ubytovacích služeb, restaurací i dalších provozoven.

Systém PES

Skóre PES stouplo na 71, v sobotu přibylo 3655 případů

Aktuality

Rizikové skóre PES opět stouplo, k dnešku o dva body na 71. Už týden zůstává ve čtvrtém stupni rizika, který je vymezen 61 až 75 body. Pět krajů má ale skóre na úrovni pátého stupně. Za dalším zhoršením skóre o dva body je mezitýdenní nárůst počtu nových případů v seniorské populaci. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 3655 nakažených koronavirem, což je o víkendovém dni nejvíce od 14. listopadu. Pozitivních byla čtvrtina testů.

Itálie, Benátky

Koronavirus prudce snížil počet turistů v hlavních destinacích EU

Ekonomika

Koronavirus prudce snížil počet turistů v hlavních prázdninových destinacích v Evropě. Ve Španělsku se počet zahraničních turistů v červenci podle statistického úřadu propadl o 75 procent na 2,5 milionu. V Itálii podle svazu Coldiretti klesl počet přenocování zahraničních turistů prakticky na nulu z loňských více než osmi milionů a podle průzkumu na tom není lépe ani Francie.

Koronavirus Covid-19

Aktuality

Česko má z okolních zemí největší přírůstky nemoci covid-19

Česko má z okolních zemí největší přírůstky na milion obyvatel. Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl v úterý o 212, což je nejvíc od 28. června. Počet aktuálně nemocných poprvé od začátku epidemie přesáhl 5000, je jich 5046. Od začátku letošního března, kdy byl nový koronavirus v Česku zachycený poprvé, onemocnělo 14.324 lidí. Přes 8900 z nich se z nemoci uzdravilo, dalších 360 pacientů s koronavirem zemřelo.

Koronavirus Covid-19

Koronavirus v Česku: Počet obětí stoupl na 23, nakažených je 2 942, uzdravených 25

Aktuality

Počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl v Česku na 25. Vzrostl ale také počet zemřelých nakažených koronavirem, a to na 23. Oznámil to dnes večer na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dnes před 09:00 ministerstvo zdravotnictví uvádělo na svém webu 11 vyléčených a 17 úmrtí. Všichni zemřelí byli podle Vojtěcha lidé trpící dalšími chorobami nebo lidé ve vyšším věku.

Koronavirus Covid-19

Počet nakažených v ČR stoupl na 1925, mrtvých je už 9

Aktuality

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl za dnešek do 18:00 o 162 na 1925. Nárůst počtu případů je tak dnes výrazně menší než ve středu, kdy za celý den přibylo 291 nových případů. Dnes se také zvýšil počet úmrtí mezi lidmi nakaženými koronavirem ze středečních šesti na devět.

Ilustrační fotografie

Pošta dočasně zastavila loterijní služby na pobočkách

Aktuality

Česká pošta ode dneška dočasně zastavila poskytování všech sázkových služeb, loterijních a neloterijních služeb na všech pobočkách pro společnosti Sazka a Tipsport.net. Rozhodl o tom krizový štáb, sdělil ČTK mluvčí Matyáš Vitík.

Koronavirus Covid-19

Aktuality

Česko má 572 případů nákazy koronavirem, pět nemocných je ve vážném stavu

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku ke dnešnímu ránu stoupl na 572. Podle aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví ve středu přibylo 110 nakažených, což je dosud nejvyšší denní počet zjištěných pozitivních případů. Vyléčeni zůstávají tři lidé. Počet testů překročil 9400, ve středu laboratoře vyšetřily 1738 lidí. Počet testovaných se zvyšuje.

Koronavirus Covid-19

Česko má 383 případů koronaviru, tři lidé ve velmi vážném stavu

Aktuality

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, uvedlo na twitteru ministerstvo zdravotnictví.

ekonomika

Nejhorší týden od světové ekonomické krize

Ekonomika

„Vzhledem k restriktivním opatřením proti šíření koronaviru se celá řada společností dostane do platební neschopnosti. Je vysoce pravděpodobné, že trh s korporátními dluhopisy prožije kolaps. Firmy, které přichází o zakázky, již nebudou schopny splácet dluhy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy