V ČR se zavírají muzea a galerie, některé dostanou výjimky

V České republice se ode dneška znovu zavírají muzea a galerie, země přechází do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Ministerstvo kultury ale několika výstavám udělilo či udělí výjimku, s níž mohou zůstat pro návštěvníky přístupné.

Ilustrační fotografie
reklama

Na akce, které ministerstvo povolí, budou muset být prodávány vstupenky jen on-line, divákům se bude měřit při vstupu teplota a pořadatelé musí návštěvníkům poskytnout respirátor. Navštívit bude možné třeba výstavu Rembrandtových děl v Národní galerii nebo výstavu Sluneční králové v Národním muzeu.

Výjimku dostala také mezinárodní filatelistická výstava, která se koná také v Historické budově Národního muzea. Pohyb po budově bude možný pouze ve vyhrazených koridorech a prohlídky jsou časově omezené na 70 minut v případě filatelistické výstavy a na 100 minut v případě výstavy archeologických nálezů z Egypta. Doba konání výstavy je časově omezena do 7. února 2021 a podle pořadatelů je výstava neopakovatelným počinem.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl, že výjimku dostanou výstavy s mezinárodním přesahem, se zahraničími zápůjčkami či projekty, na jejichž pokračování má stát zájem. V jiném režimu mohou fungovat komerční galerie, které se mají řídit stejnými nařízeními jako maloobchod. V ČR ale existují stovky muzeí a galerií, které nefungují na komerční bázi a na výjimky se jim zřejmě nepodaří dosáhnout. Jsou zřizované třeba kraji či městy a podle vyjádření některých jejich ředitelů mohou jen obtížně definovat státní zájem.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky