Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už rostou. Je tu sezóna krále hub, smrže

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dobrá zpráva pro každého, kdo se rád brouzdá lesem s košíkem: Už rostou! Letos se houby v českých lesích objevily o několik týdnů dříve než je obvyklé...

Snad teplá zima nebo příznivé jaro letos udělaly radost houbařům. Houby jsou tu dříve než jindy. Samozřejmě nejde o typické hříbky, ale o to větší šanci máte najít raritní houby - smrže!

Smrž na to sice vůbec nevypadá, ale je to král (či přinejmenším alespoň jeden z králů) českých hub. Jen se trochu špatně hledá a navíc má jen krátkou sezónu - roste především v dubnu, kdy jsou ještě noční mrazíky, ale odpoledne bývá teplo. Sezóna smržů pak končí někdy v květnu.

Štěstí na smrže má už celý týden Alexej Ehulko, který se redakcií TN.cz pochlubil bohatou nadílkou smržů. Ty z fotografií nasbíral o víkendu. "Chodíme na ně týden, ale včerejšek byl nej!," popsal nadšený čtenář a divák.

Foto ZDE

Smrže můžete najít ve třech variantách - žlutého, bílého a černého. Obvykle se nacházejí v parcích či v sadech, v jehličnatém lese je budete hledat marně. Smržům se také říká "české lanýže", přestože nerostou pod zemí . Smrži jsou oceňováni především pro svoji silnou zemitou chuť, kterou u většiny ostatních hub nenajdete.

Vyplatí se smrže nepřebít paletou jiných výrazných chutí, ale spíš ho spojit s vhodnými ingrediencemi - podobně jako u lanýžů. Smrže sice na trhu nedosahují takové ceny jako lanýže, ale i tak je to jedna z nejdražších hub. Za kilo čerstvých klidně zaplatíte dva tisíce, sušené jsou pak pochopitelně ještě dražší.

Témata:  houby Příroda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy