Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny hub v Česku lámou rekordy: Kilogram stojí 212 korun, hrozí přísná regulace sběru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

První polovina letošního srpna přála růstu hub v českých lesích. Na většině území Česka byla tou dobou pravděpodobnost růstu hub vysoká. Dnes je situace horší. Vysoká pravděpodobnost růstu hub je z celé ČR pouze v části Šumavy, na Prachaticku, jak plyne z příslušné mapy Českého hydrometeorologického ústavu.

Každopádně za nasbíraný kilogram hub mohou Češi počítat i letos s výrazně vyšší cenou než ještě před třemi lety. I letos cena kilogramu hub překročí hodnotu 200 korun, stejně jako loni či předloni.

Loni lidé v Česku nasbírali 17 340 tisíc tun hub za celkovou částku přibližně 3,67 miliardy korun, plyne z dat české zemědělské univerzity. Kilogram nasbíraných hub tak vyšel průměrně na necelých 212 korun. To je dosud nejvíce v historii.

Vůbec poprvé vyšel kilogram hub na více než 200 korun o rok dříve. Roku 2022 lidé v Česku nasbírali takřka 25 tisíc tun hub za celkovou částku přibližně 5,24 miliardy korun, takže kilogram stál necelých 210 korun.

Mezi roky 2021 a 2022 kilogram hub podražil o vysokých bezmála 43 procent. V letech 2017 až 2021, před nástupem mimořádné inflace v ČR, přitom kilogram sebraných hub v průměru zlevňoval, a to o zhruba dvě procenta ročně, plyne z uvedených dat České zemědělské univerzity. Ještě v roce 2021 vyšel kilogram hub sebraných v Česku průměrně na necelých 147 korun. Za dva roky, od roku 2021 do loňska, tedy podražil o přibližně 65 korun.

V řadě západních zemí EU je sběr hub zakázán, přísně regulován a pokutován, nebo zpoplatněn. Je pravděpodobné, že jeden z takových přístupů nakonec zvolí také Česko. Experti upozorňují, že vlastník má s lesem nemalé náklady, přičemž hlavním zdrojem, jak může vydělat, je v současnosti prodej dříví. Mohly by tak podle nich být také právě houby. Popsaný růst jejich tržní ceny v posledních letech tomu nahrává.

Ostatně v Nizozemsku je sběr hub zakázán a představuje tam pytláctví. V Itálii, v Jižním Tyrolsku, je zase nutné si kupříkladu na poště koupit „houbařský lístek“, tedy povolení ke sběru hub, jež stojí osm eur pro každý jeden den a každou jednu obec, na jejímž katastru houbař sbírá.

Témata:  komentář houby

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy