Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde rostou houby na konci září? Podívejte se na mapu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Září se chýlí ke konci a s ním i hlavní houbařská sezóna. Pokud se ale o víkendu vydáte zejména do některých konkrétních oblastí, stále si můžete domů odnést nůši plnou hub. 

Důkazem je aktuální mapa pravděpodobnosti růstu hub, kterou připravil Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. 

Většina území České republiky je na ni zbarvena do odstínu světle žluté, který značí střední pravděpodobnost růstu hub. Výjimkou jsou "zelené" oblasti, kde bude šance na zajímavý nález o něco vyšší. Jde zejména o vyšší polohy či vyloženě horské oblasti. 

Experti připravují mapu pro sběrače hub na základě dat o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami během předchozího týdne.

Obecně přitom platí, že houby začínají nejvíce růst asi deset dní po vydatných deštích a následném teplém (nikoliv však horkém) počasí. Hlavní sezóna probíhá v rozmezí července a září.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

11. května 2026 23:20

Půjčka pro začínající podnikatele: jak překlenout první finanční mezery

Rozjezd vlastního podnikání je vzrušující, ale málokdy se obejde bez chvil, kdy peníze prostě nestačí. Faktury přicházejí se zpožděním, výdaje naopak nečekají. Právě tady bývá půjčka pro začínající podnikatele tím rozdílem, který rozhoduje o tom, zda projekt pokračuje, nebo se zastaví.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy