11 dní do Brexitu. Jak se vymotat ze slepé uličky?

Na opravdovou změnu brexitové dohody vyjednané premiérkou Theresou Mayovou není pozdě, tvrdí bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson. Ve svém sloupku pro list The Telegraph v neděli také varoval před dalším - již třetím - hlasováním o této dohodě plánovaném v britském parlamentu na tento týden. Johnson byl jednou z klíčových postav kampaně pro odchod Británie z Evropské unie (EU) před referendem v červnu 2016, které o něm rozhodlo.

Brexit
reklama

Bývalý ministr se v článku táže, zda existuje prostředek, který by umožnil vymotat se ze slepé uličky parlamentního hlasování o vyjednané smlouvě. "Možná ano," odpovídá si. "Tento týden se bude konat summit EU. Není pozdě na dosažení skutečné změny irské pojistky. Bylo by absurdní hlasovat o smlouvě, aniž bychom se o to alespoň nepokusili."

Do termínu brexitu, který loni přijatý zákon stanovil na 29. března, zbývá pouhých jedenáct dní. Premiérka předložila minulé úterý poslancům upravenou brexitovou dohodu poté, co vyjednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem další doplňky, které měly přesvědčit odpůrce takzvané irské pojistky, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům.

Mayová utrpěla stejně jako při prvním lednovém hlasování v parlamentu porážku. Tehdy pro dohodu hlasovalo 202 zákonodárců a proti bylo 432. Minulý týden činil rozdíl mezi příznivci a odpůrci smlouvy 149 hlasů.

Poté, co bývalý šéf kabinetu David Cameron po neúspěchu oficiální kampaně za setrvání Británie v EU oznámil rezignaci, byl někdejší starosta Londýna a ministr spravedlnosti v Cameronově vládě Boris Johnson považován za nejžhavějšího kandidáta na premiéra. Premiérkou se ale stala Mayová a Johnsona v červenci 2016 jmenovala ministrem zahraničí. Na post kvůli neshodám v kabinetu o dva roky později sám rezignoval. Nyní je řadovým poslancem.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky