Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit bez dohody je reálnější každým dnem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody s tímto společenstvím se přibližuje každým dnem a Londýn neumí říct, co v souvislosti s brexitem chce, řekl dnes slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Uvedl také, že není důvod otevírat dojednanou dohodu o brexitu, který je plánován na 29. března.

"Vzhledem k tomu, že v britském parlamentu není většina ke schválení dohody, tak každým dnem je možnost odchodu Británie bez dohody reálnější. Nebude to drama, nebude panika, netřeba bít na poplach. Zároveň bychom si lhali, že naši občané nepocítí nepohodlí," uvedl Lajčák na tiskové konferenci po jednání slovenské vlády, která uložila úřadům připravit více než dvě desítky opatření pro případ brexitu bez dohody.

Původně dojednaná brexitová dohoda, k jejímž změnám v úterý vyzvali britští poslanci premiérku Theresu Mayovou, je podle Lajčáka nejlepší možná. Lajčák také připomenul, že evropská sedmadvacítka nevidí důvod k otevření dohody. "I (úterní) rozprava v britském parlamentu ukázala, že Británie zatím umí říct, co nechce, ale neumí říct, co chce," řekl Lajčák.

Bratislava se připravuje na možnost vystoupení Británie bez dohody. "Nemůžeme si namlouvat, že všechno zůstane tak, jak tomu bylo. Věci se zhorší v mnoha oblastech," řekl šéf slovenské diplomacie.

Slovenská vláda v souladu s dřívějším příslibem Londýna zachovat práva občanům EU, jež žijí v Británii k datu brexitu, chystá reciproční krok vůči Britům na Slovensku.

Témata:  Brexit Velká Británie EU Slovensko

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy