Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by vyhrálo ANO, polepšili si Piráti

Volby, ilustrační fotografie
Volby, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Volby do Sněmovny by v listopadu opět vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů. Podpora vládního hnutí předsedy Andreje Babiše proti říjnu klesla o půl procentního bodu. Vyplývá to z výsledků volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Většina (96 procent) respondentů na dotazy odpovídala před 12. listopadem, kdy byla zveřejněna reportáž, která rozpoutala kauzu kolem premiérova syna.

Podpora hnutí ANO zůstává podle CVVM dlouhodobě stabilní na úrovni 30 procent. Druhá by ve volbách skončila ODS s 14,5 procenta hlasů, která si proti říjnovým 19 procentům pohoršila. Polepšili si naopak Piráti, kteří by s 14 procenty skončili třetí. V říjnu jejich podpora dosahovala 11 procent.

Posuny u ODS a Pirátů lze interpretovat jako návrat ke stavu před měřením v říjnu, které bylo ovlivněno sběrem dat bezprostředně po komunálních a senátních volbách, uvedlo CVVM. Totéž platí i o KDU-ČSL, které preference proti říjnu klesly ze sedmi procent na pět, což je hranice pro vstup do Sněmovny. U lidovců nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se na základě výsledků šetření do Sněmovny dostali, či nedostali, uvedlo CVVM.

Jako čtvrtí by ve Sněmovně usedli komunisté s podporou deseti procent lidí, což je o 1,5 procentního bodu více než v říjnu. Předstihli by tak ČSSD, která tvoří s hnutím ANO vládní koalici za tolerance KSČM. Podpora sociálních demokratů v listopadu zůstala na devíti procentech. Hnutí SPD Tomia Okamury si polepšilo o 2,5 bodu na 7,5 procenta, což je podle CVVM statisticky významný nárůst podpory.

Voleb by se v listopadu zúčastnilo 60 procent občanů, v říjnu jich plánovalo účast 61 procent. Průzkumu CVVM se mezi 3. a 15. listopadem zúčastnilo 1104 lidí.

Témata:  volby politika průzkumy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy