Brexitová dohoda Mayové? Horší než zůstat v EU

Dohoda, kterou chce s Evropskou unií uzavřít britská premiérka Theresa Mayová, by v případě schválení byla ještě horší alternativou, než kdyby Británie v EU zůstala. V rozhovoru poskytnutém BBC to dnes řekl bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který se na dojednání této dohody v Bruselu podílel, kvůli nesouhlasu s její konečnou podobou ale minulý týden na svou funkci rezignoval.

Ilustrační fotografie

"Nebudu se zasazovat o setrvání v EU, ale pokud byste mi dali na vybranou mezi touto dohodou a členstvím v EU... ano, myslím, že by to bylo ještě horší (než setrvání v EU)," řekl Raab s odkazem na předběžný text dohody o brexitu. Podle Raaba je téměř jisté, že parlament v prosinci při hlasování dohodu odmítne. "A pak myslím budeme muset přijít s nějakými alternativami," dodal.

Svou rezignaci na funkci ministra pro brexit Raab minulý týden zdůvodnil především nesouhlasem s ujednání kolem Severního Irska, které podle něj "představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království". Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit proto, aby mezi Severním Irskem a Irskou republikou nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU. Dnes řekl, že by Londýn musel Bruselu "podlézat", aby stav vzniklý po aktivaci pojistky ukončil.

V neděli se kvůli brexitu sejdou prezidenti a premiéři EU na mimořádném summitu v Bruselu, na kterém by měli s vyjednaným textem vyjádřit souhlas. Na poslední chvíli se ovšem objevily námitky Španělska. Premiér Pedro Sánchez varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Trvá na tom, že musí jasně obsahovat zmínku, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem. Mluvčí britské vlády dnes ovšem zdůraznil, že kabinet premiérky Mayové neplánuje dohodu o odchodu Británie z EU znovu otevírat.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky