Překvapující zpráva z Německa

Demonstrace týkající se jaderné energetiky nejsou v Německu ničím novým. Minulou neděli ale v Mnichově proběhla akce, která se obvyklému schématu vymyká. Několik stovek ekologických aktivistů z celé Evropy uspořádalo Nuclear Pride Fest a demonstrovalo, podle německých médií překvapivě, proti uzavírání jaderných elektráren v Německu, pro návrat k jaderné energetice a pro její další rozšiřování ve světě.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie

Organizátoři z mezinárodní koalice aktivistických organizací argumentují zejména nedávno zveřejněnou alarmující zprávou Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), podle níž je dosavadní mezinárodní úsilí o zastavení oteplování Země málo účinné. Obavy vědců z IPCC potvrzují i další organizace, nezávislé studie a mezinárodní statistiky, které ukazují, že masivní podpora obnovitelných zdrojů a odchod od jaderné energetiky, na nichž zejména Německo postavilo v posledních letech svou energetickou politiku, nejen nezlepšují, ale naopak zhoršují šance na dosažení klimatických cílů. Prezident Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol před měsícem oznámil, že naděje na obnovu ochrany klimatu nebyla naplněna. V letech 2014 až 2016 globální emise oxidu uhličitého jen stagnovaly, ale v roce 2017 vzrostly o 1,4 % a dále se zvyšovaly i v prvních osmi měsících letošního roku.

Klíčovým nedostatkem obnovitelných zdrojů, jejichž produkce je závislá na počasí a denní době, totiž zatím stále zůstává nutnost jejich zálohování. Řada odborníků ale varuje, že bez jaderných elektráren se zatím ještě v boji proti klimatu neobejdeme. Ukazuje to i příklad Německa. To se snaží k odstavování jaderných elektráren tlačit i další státy EU, ale v posledních letech muselo otevřít několik elektráren na fosilní paliva včetně uhelných. Země vnímaná jako světový lídr obnovitelné energetiky se tak paradoxně stala zároveň největším producentem CO2 v Evropě.

Ve světě produkuje nejvíce skleníkových plynů Čína. Ta je ale také současným světovým lídrem ve výstavbě a spouštění jaderných elektráren i obnovitelných zdrojů. Na globálním růstu emisí se významně podílí také Indie a další rychle se rozvíjející ekonomiky.

Má-li se v této situaci podařit zmírnit globální oteplování, musí podle IPCC stoupnout do roku 2030 globální výroba elektřiny z jaderných zdrojů nejméně o 60 procent.

Hnutí Nuclear Pride Fest založilo 14 aktivistických skupin ze západní Evropy a USA. Názvem se hlásí k hnutí Gay Pride, protože považují za nepřijatelné, aby kvůli svým názorům byli stigmatizováni stejně jako lidé s jinou než většinovou sexuální orientací. Iida Ruishalme z organizace Matky pro jadernou energii to charakterizuje takto: „Je neuvěřitelné, že bych se měla stydět nebo být zastrašovaná proto, že veřejně podporuji jadernou energii. Představte si tisíce lidí, kteří pracují v Německu v jaderných elektrárnách, kde se na institucionální úrovni zavádí strach z jaderné energetiky, veřejní činitelé šíří hrubě zavádějící prohlášení a vytvářejí politický tlak. Měli by se tito lidé stydět za to, že pomáhají vyrábět nízkouhlíkovou energii, která zachránila milióny životů před znečištěním ovzduší?"

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky